Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma, ABD basınında yankılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşma sırasında verdiği mesajları “Erdoğan, Birleşmiş Milletler’de Türkiye’nin Suriye’ye girişini savundu” başlıklı bir haberle duyuran New York Times gazetesi, “Türk yetkililer,  ulusal güvenliğe tehdit kaldırılıncaya dek Suriye ile sınır bölgesinde askeri operasyonları sürdürme sözünü verdi” diye yazdı.

New York Times, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin Suriye’ye kara gücünü gönderme kararını savunduğunu anlatarak girdiği haberinde Erdoğan’ın New York’ta toplanan dünya liderlerinden Suriye krizine hemen bir siyasi çözüm bulunması çağrısını yaptığına dikkat çekti. Gazete şunları yazdı.

“Türkiye, Suriye hükümetinin isyancılara yönelik baskılara karşı çıkıyor ve Esad’ı iktidarda uzaklaştırmak istiyor. Aynı zamanda Suriye’de İslam Devleti militanlarıyla  yürütülen savaşta yer alıyor. Sayın Erdoğan, önce Amerika’nın hava gücü destekli kara güçleri İslam Devlet ile savaşmak üzere geçen ay Suriye’ye gönderdi. Onlar da, İslam Devleti ile de savaşan Kürt militanlarının toprak kazanımlarını geriletmeye çalışıyor. Türkiye, Türkiye’deki Kürt isyancılarının müttefikleri olduğunu söylediği Suriye’deki Kürt milislerini, tehdit olarak görüyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması sırasında uçuşa yasak bölge talebini yinelediğini belirten gazete, şu yorumu yaptı:

“Türk yetkililer, ulusal güvenliğe tehdit kaldırılıncaya dek Suriye ile sınır bölgesinde askeri operasyonları sürdürme sözünü verdi. Türkiye aynı zamanda Temmuz ayında en az 240 kişinin ölümüne yol açan ve Sayın Erdoğan’ın hükümetini devirmeyi amaçlayan başarısız bir darbe girişimi nedeniyle sarsıldı.” (ANKA)(CN/ORH)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here