İŞSİZLİK MAAŞI MÜJDESİ KAPIDA

 

İşsizilik maaşında müjde vermek için Hükümet kolları sıvadıEdinilen bilgiye göre işsiz kalmak durumunda olan kişilere 15 ay boyuınca 2 bin lira maaş ödenmesi üzerinde durulurken maaş alabilme şartlarıda kolaylaştırılıyor.

Hali hazırda kendi kusuru ve/veya isteği dışında işten çıkmak zorunda kalanlar son 120 gün prim ödenerek sürekli çalışmış olmak ve son 3 yıl içinde en az 6000 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmak kaydıyla işsizlik maaşı almaya hak kazanıyor

 

Esnaflar içinde ‘’işsizlik fonu’’ oluşturulması amacıyla çalışmalar yapılıyor

Henüz detayları netleşmemiş olmakla birlikte fon kurulduğunda esnaf her ay işsizlik sigortası pirimi ödeyecek ve işsiz kaldığında da fondan para alabilecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, esnaf için işsizlik fonu oluşturulmasına yönelik bir çalışmanın bulunduğunu belirterek, “Bunun bir ayağı esnaf, bir ayağı devlet. Devlet katkı vermeye hazır” demişti

 

 

KADEMELİ OLARAK ARTTIRILMASI ÖNGÖRÜLÜYOR

Şuan da işsizlik maaşı damga vergisi düşüldükten sonra en düşük 653, en yüksek ise bin 307 lira civarında  bulunuyor. İşsizlik maaşında üst sınırın kademeli olarak artırılması formülü üzerinde durulurken uzmanlar, işsizlik maaşının üst sınırının öncelikli olarak bin 500 liraya, sonrasında ise 2 bin liraya kadar çıkarılabileceğini belirtiliyor. Ayrıca  işsiz kalanlara 10 aya kadar süreyle maaş ödenirken, bunun 15 aya kadar çıkarılması üzerinde duruluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here