Bu yıl 17’ncisi gerçekleştirilen Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nin ödülleri Üniversitemizin Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Ödül Törenine Karabük Valisi Mehmet Aktaş, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Safranbolu Kaymakamı Murat Bulancak, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, İl Emniyet Müdürü Dr. Serhat Tezsever, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Gökkaya ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hür Mahmut Yücer ile jüri üyeleri, davetliler ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Fotoğraf ve belgesel film dalında düzenlenen festivale, bu yıl 535 fotoğraf sanatçısı 1.930 fotoğraf gönderirken belgesel film yarışmasına da amatör dalda 23, profesyonel dalda 26 olmak üzere 49 eser katıldı.

Süha Arın Özel Ödülü Üniversitemiz Öğrencisinin Oldu

Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nde amatör kategoride Süha Arın Özel Ödülü’nü “Cumhuriyet’in Ablası” adlı belgesel ile Üniversitemiz Safranbolu Meslek Yüksekokulu Radyo ve Televizyon Programcılığı öğrencisi Adem Polat kazandı. “Cumhuriyet’in Ablası” adlı belgesel filmin danışmanlığını Safranbolu Meslek Yüksekokulu Radyo ve Televizyon Programcılığı Bölümü Öğr. Gör. Musa Ak yaptı.

Üniversitemizin genç yönetmeni Adem Polat, ödül töreni sonrası gerçekleştirdiğimiz görüşmede tüm bölüm hocalarının özverili çalışmalarını, öğretebilmek ve başarılı televizyoncular yetiştirebilmek için verdikleri mücadeleyi görünce, kendini bu alana daha çok verdiğini ifade etti. Karabük Üniversitesi’nin uygulama alanında öğrencilerine iyi imkanlar sunduğunu aktaraan Polat, 3 Nisan TV Başta olmak üzere teknik ekipman, kanal, reji, stüdyo gibi birçok olanak sayesinde de eğitimini başarılı bir şekilde tamamladığını söyledi.

Karabük’ün Yaşayan Değeri Belgesel Haline Getirildi

Polat, ödül aldığı belgesel filmi ile ilgili de şunları söyledi; “Cumhuriyet’in Ablası adlı belgeseli Karabük’ün ilk kadın eczacısı Hikmet Derman Şeyhoğlu’nun hayatını konu alarak, Karabük ve Safranbolu’ya ithafen okul ödevi projesi olarak ekip arkadaşlarımla, yönetmenliğini de benim eşliğimde olmak üzere ortaya çıkardık.  Bu belgeselde Hikmet Şeyhoğlu gibi bir kişinin, yaşadığı şehre tüm hayatını adamış olduğunu, yaptıklarını sadece Safranbolu ve Karabük halkı için yaptığını ve böyle bir kişinin değerinin bilinmesi gerektiğini anlatmaya, göstermeye çalıştık. Öte yandan böylesine yaşadığı memlekete ekol olmuş birinin hayatını belgelemek istediğimiz için Eczacı Hikmet Şeyhoğlu’nun hayatında gerçekleştirdiklerinin çok az bir kısmını 25 dakikaya sığdırmaya çalıştık.”

“Maneviyatını Koruyan Şehir İstanbul” Filmi Birinci Oldu

Festival kapsamında Oğuzhan Alparslan’ın hazırladığı “Maneviyatını Koruyan Şehir İstanbul” isimli belgesel birincilik ödülünü alırken, Cemalettin İrken’in hazırladığı “Anadolu’nun Gözü Gülcan Acar” isimli belgesel ikinci, Yalçın Yelence’nin hazırladığı “Ani ve Ararat” isimli belgesel ise üçüncü oldu.

Amatör film kategorisinde ise Burak Doğan’ın hazırladığı “Işıklık” isimli belgesel birinci, Celal Argın’ın “Pervane” isimli belgeseli ikinci, Mehmet Kütükçüoğlu’nun “Safranbolu’da Bayrak Yarışı” belgeseli üçüncü oldu.

Yönetmen Kütükçüoğlu’na ödülünü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar verdi. Yaşar yapmış olduğu kısa konuşmasında Karabük Üniversitesi’nin bu festivale vermiş olduğu desteğin her zaman artarak devam edeceğini söyledi.

Yarışmada Türk Dünyası Belediyeler Birliği Özel Ödülü “Yeddi” isimli belgeseliyle Mehmet Demirli’ye, Jüri Özel Ödülü ise “Tariz Gri Şehrin Renkli Çocukları” belgeseliyle Sezer Ağgez’e verildi.

Ödül töreni çekilen toplu fotoğraf ile sona erdi.

Kaynak:Karabük Üniversitesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here