2016 YILI ÜLKEMİZ İÇİN MAALESEF ÜZÜCÜ OLAYLARA SAHNE OLDU.BU OLAYLARDAN BAZILARINI HAFIZALARIMIZI TAZE TUTMAK İÇİN DERLEDİK.

İŞTE 2016’DA YAŞANANLAR !

12 Ocakta Suriye uyruklu Nabil Fadli(28)isimli intihar bombacısının Sultanahmet’te yaptığı saldırıda 10 kişi ölmüş 15 kişide yaralanmıştı.

1996 Ocağında Özdemir SABANCI,Nilgün Hasefe ve Haluk GÜNGÖR’ün öldürüldüğü silahları saldırının faili DHKP-C Üyesi İsmail AKKOL tam 20 yıl sonra Aydın’da yakalandı.

 

Ankara'da bombalı saldırı!

17 Şubat günü Ankara DSİ Genel Müdürlüğü’nün karşısında, Merasim Sokak’ta askeri servis araçlarının bulunduğu noktada patlayıcı maddeyle saldırı düzenlendi.Yapılan saldırı sonucu 28 vatandaşımız hayatını kaybetti.

5 Mart’ta İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği Zaman gazetesini de bünyesinde bulunduran Feza Gazetecilik şirketine kayyum atanması kararını, “şirketin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) faaliyetleri kapsamında ve örgüt faaliyetlerine destek olacak şekilde kullanıldığı yönünde kuvvetli deliller bulunması” gerekçesiyle Kayyum atandı.

13 Mart’ta Ankara’nın kalbi olan Kızılay’da bomba yüklü araçla saldırı yapıldı.34 Kişinin öldüğü ve 125 kişinin yaralandığı saldırı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da saldırıyı şu sözlerle kınadı:

“Vatandaşlarımız endişe etmesin, devletimizin tüm kurumlarının milletimizle işbirliği içinde yürüttüğü terörle mücadele mutlaka başarıyla neticelenecek, terör dize getirilecektir.”

“Türkiye, bölgede yaşanan istikrarsızlık neticesinde son yıllarda terör saldırılarının hedefi olmaktadır. Terör örgütleri ve onları maşa olarak kullananlar, güvenlik güçleriyle yaptıkları mücadeleleri kaybettikçe en ahlaksız, en vicdansız yollara başvurarak masum vatandaşlarımızı hedef almaktadırlar.”

İstiklal Caddesinde patlama!

19 Martta İstanbul Beyoğlu’nda  İstiklal Caddesinde canlı bomba saldırısı gerçekleşti.5 Kişi hayatını kaybederken 36 kişi yaralandı.

Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesi’nde polis servisine düzenlenen bombalı saldırıda, 7 polis şehit oldu, 13 polis memuru ile 14 sivil yaralandı.

 

Geçtiğimiz yıl yapılan ihale sonucunda başlayan alt yapı çalışmaları halen devam ederken 1 Nisan günü   4.5G hızında internet ülke genelinde verilmeye başlandı. 81 ilin merkezinde 4.5G hızı vaad eden GSM operatörleri, bu hızı uyumlu telefonlar ile verebiliyor.

[Haber görseli]

1 Mayıs’ta Gaziantep’te Demokrasi Meydanı’nın bulunduğu Emniyet Müdürlüğü ile Emniyet Müdürlüğü ek binasının bulunduğu yolda 09:20 ‘de meydana gelen patlamada 3 polisimiz şehit olurken aralarında sivillerinde olduğu 23 kişi yaralandı.

Yeni+Ba%C5%9Fbakan+Binali+Y%C4%B1ld%C4%B1r%C4%B1m+kimdir,+nereli+ka%C3%A7+ya%C5%9F%C4%B1nda?

22 Maıys’ta Ak Parti 24. ve 26.dönem İzmir Milletvekili ve Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM Türkiye Cumhuriyeti’nin 27.Başbakanı oldu.

28 Haziran’da Atatürk Havalimanı‘nda Dış Hatlar Terminali’nde dış hatla gidiş, dış hatlar geliş ve havalimanının otoparkı olmak üzere 3 ayrı noktada patlama meydana geldi. Patlamada 44 kişi hayatını kaybetti, 238 kişi yaralandı.

Osmangazi Köprüsü açıldı, bayram tatilinin sonuna kadar ücretsiz

30 Haziran’da Temeli 2013’te atılan Osmangazi Köprüsü‘nün açılışı gerçekleşti. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın da izlediği açılışta bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osmangazi Köprüsü’nün bayram tatilinin sonuna kadar ücretsiz olacağını duyurdu. Öte yandan, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, köprü geçiş ücretinin 89 TL olacağını açıkladı.

15 temmuz ile ilgili görsel sonucu

15 Temmuz gecesi yaşanan hain darbe girişiminde Milletçe gösterdiğimiz,canlarını yok sayarak tankların altına yatarak ve mermilere karşı durarak Demokrasiye bağlılığı ile başta hainler olmak üzere tüm Dünya’ya Bu Milleti topla tüfekle yıkamayacaklarını gösterdik.

15-16 Temmuz 2016 tarihleri arasında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kendilerini Yurtta Sulh Konseyi olarak tanımlayan bir grup asker tarafından gerçekleştirilen askerî darbe teşebbüsünde bulunuldu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin resmî internet sitesi ve TRT’de yayınlanan bildiride ordunun yönetime el koyduğu ifade edilerek ülkede sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklandı.

İstanbul’daki Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün jandarma tarafından kapatılması ile başlayan süreçte, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman ve yaklaşık 50 kadar milletvekilinin mecliste bulunduğu sırada F-16 savaş uçakları meclis üzerinde uçuş yaparak parlamentoyu dört kez bombaladı. Ankara’nın Beştepe semtinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na bombalama girişiminde bulunulsa da başarılı olunamadı, Muğla’nın Marmaris ilçesinde bir otelde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı suikast girişiminde bulunuldu. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal ve Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi darbeyi gerçekleştiren askerler tarafından rehin alındı.

Gelişmeler üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk’te FaceTime aracılığı ile gerçekleştirdiği bağlantıda darbecilere hiçbir şekilde imkan tanınmayacağını ifade ederek halkı darbeye tepki göstermek için meydanlara ve havalimanlarına çıkmaya davet etti. Çağrının ardından, Türkiye’nin birçok ilinde darbe karşıtı protesto gösterileri düzenlendi.

16 Temmuz sabahı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda darbe girişimi bastırıldı ve askerler silahları ile birlikte teslim oldu. Olaylar sonucunda 104’ü darbe yanlısı asker olmak üzere 300’den fazla kişi hayatını kaybetti, 1491 kişi yaralandı, farklı rütbelerden 8036 asker gözaltına alındı. Yargı ve sivil siyaset mensupları dahil olmak üzere toplam gözaltı sayısı 22 Temmuz tarihi ile birlikte 10 bini buldu. Bunun yanı sıra askerî, idari ve adli kurumlarda birçok kişi görevden alındı.

OHAL dün gece ilan edildi

15-16 Temmuz’da yaşanan hain darbe girşiminin ardından 21 Temmuzda OHAL ilan edildi.

fırat kalkanı harekatı ile ilgili görsel sonucu

24 Ağustos 2016, saat 04.00’de Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı’ndan, “Türk Silahlı Kuvvetleri, koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesine terör örgütü IŞİD’ten temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlatılmıştır.” açıklaması yapıldı ve Fırat Kalkanı Harekatı resmen başladı.

Yanan araçlar

İstanbul Dolmabahçe’de bulunan Vodafone Arena Stadı yakınlarında 10 Aralık Cumartesi akşamı düzenlenen iki ayrı bombalı saldırıda, 36’sı emniyet mensubu, sekizi sivil  44 kişi hayatını kaybetti. Saldırıyı, Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) örgütü üstlendi.

2017 ile ilgili görsel sonucu

2017 yılında daha güzel haberlerde buluşmayı temenni ediyoruz !

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here