Şimdilerde bazı marjinal İnternet sitelerinde anne olmak istemeyen bin bir kadın, babalığı reddetmenin yüz nedeni gibi yazılar okuyorum. Oldukça haklı gerekçelerle çocuk istemedikleri ifade eden insanlar var. Lakin geçmişte de vardı bu insanlar. Hatta bizim anne babalarımızda çocuk sahibi olurken o günün koşulları ve şartları nedenleriyle gelecek kaygıları yaşadıklarını hep anlatmışlardır. Tıpkı bu gün bizim duyduğumuz kaygılar gibi gelecek kaygısı geçmişte de vardı gelecekte de olacaktır.

   Dünya da bir çok kaynak tükenip yok olurken bir çok yenilik ve iyilikte artarak devam ettiğinden bir İlahi denge hep var olacaktır. Bu nedenledir ki bu yazılar bana biraz sosyal algı yönetimi gibi gelmeye başladı.                                                                                  Son günlerde oldukça popüler bir konu algı yönetimi, kullanım alanı çok çeşitlilik göstermekle beraber, popülerliliği iletişim araçlarının ve sosyal medya kullanımının hızlı bir şekilde artışıyla bir çok insana ulaşma imkanı bulunmasıdır.

       İşin binlerce uzmanı varken amacım sosyal algıyı tanımlamak değil elbette. Asıl derdim oluşturulmaya çalışılan algıya rağmen benim gibi bir çok annenin geleceğe, çocuklarıyla geçirilecek bir ömre dair ümitlerini sağ kılmak….

           Yirmi dokuz yaşında evlendiğimde eş olmaktan ziyade sevgilim olarak kalacak ve bir ömür onunla yaşlanacağım biriyle hayatımı birleştirme hayalim vardı. Bu yeterliydi benim için ilerisini birlikte planlarız diye düşünmüştüm hep.. bu nedenle şöyle bir düğün, şöyle bir yalım yada şöyle çocuklarım olsun diye hayaller kurmamışım hiç. Ve öylede oldu . Şükürler olsun bir süre sonra Rabbım bize çocuk sahibi olmayı da nasip etti.

     Annelik… Sanki genlerimle geçmiş, otuz yılı aşkın süredir içimde kış uykusunda uyumuş ve birden devasa güçte bir duygu olarak uyanmış gibi, hayret verici, coşkulu … Ve çok sevdim anneliği. Öyle önceden planlanıp hissedilecek bir duygu olmayıp çocuk sahibi olduktan sonra uzun vadeli planlar ve hayaller içerir. Tabi ki tercih meselesi olmakla birlikte tüm zorluklarına rağmen tutkulu, coşkulu ve  çok güzel bir duygudur.

      Sevgilerimle..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here