Hayatı bir kumbaraya benzetirim hep. Kumbaranıza ne atarsanız o birikir yaşam boyu. Konuyu daha iyi idrak etmek için anı defterimizi şöyle bir karıştıralım, dönüp baktığımızda neler koymuşuz içine . Öğrencilik yıllarımızı hatırlayalım mesela. Gelecekte meslek sahibi olmak ümidiyle bir üniversitede okuduğunuzu var sayarsak, temel yaşam ihtiyacımızı karşılayacak düzeyde bir gelirimiz var ve hele hele üç beş kuruş harçlık kalıyorsa çok zengin ve şanslı bir öğrenciymiş siniz demektir. Şimdi bu harçlıkla neler yapabileceğinize bir bakalım. Giyimiyle fark yaratan, her gün farklı giyinen ve hep şık biri mi olmak istiyorsunuz? İşte o zaman gardırobunuzu bir birinden güzel kıyafetlerle doldurabilirsiniz. Yada çok mu okuyorsunuz güncel bir çok kitap ve kaynağı satın alıp hem birikim sağlayıp hem de muazzam bir kütüphanenin temelini atabilirsiniz. Belki de ”çok yaşayan değil çok gezen bilir” diyenlerdensiniz ver elini güzel Ülkem, Dünya… Köşe bucak, sokak sokak, mısra mısra dört bir yanını gezebilirsiniz. Sokakta oynayan çocuklara eşlik edip şanslı iseniz topa bir şutta siz atabilirsiniz, belki mavi gözlü bir sokak kedisi rastlar onu okşarsınız yada yaşlı bir amca uzunca sohbetler edebileceğiniz.. Birde bakmışsınız kumbaranız da bir çok hikaye birçok değer birikivermiş.

     Ve zaman en değerli hazinemiz onu nerelerde harcamışsınız? Okul kantini, kafeteryalarda boş boş oturan yada geceleri sabaha kadar gezip gün boyu uyuyanlardan mıydınız? Yoksa hep planları olanlardan mı? Eminim Okulun bir çok alternatif seminer, kurs ve farkındalık eğitimleri olmuştur. Hedefiniz ve ilgi alanınız doğrultusunda bir tanesini seçerek yıllar sonra anı kumbaranda sizi farklı kılacak bir çok birikim katabilirsin kendinize .

     Tabi ki dostluklar… hep bir ağızdan şarkılar söylediğiniz. Kedersiz, az tasalı günlerin, en mutlu kahkahalarınız ve ışıl ışıl gözlerinizin tanıkları onlar. Az miktar olan bir çok şeyin paylaşımıyla artan dostluklar. Tertemiz bir duygularla bağlandıklarınız, onlardan da çokça koymuş musunuz kumbaranıza?

        Sevgili dostlar dünün gençleri kumbarasına neler attıysa bugün onu harcıyorlar. Yarının yetişkinleri de bugün kumbarasına ne atarsa onu harcayacaklardır. Bu doğrultuda hedeflerinizi iyi belirleyip kumbaranızı neye ihtiyaç duyacaksanız vakti geçmeden onunla bolca doldurmanız dileğiyle..

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here