Başkanlık sistemini öngören anayasa değişikliği henüz cumhurbaşkanının onayına sunulmadı, ancak AK Parti de referandum hazırlıkları son hızıyla devam ediyor. AK Parti son hazırlıkları gözden geçirmek için yarın MYK’yı topluyor.

AK Parti MYK yarın Başbakan Binali Yıldırım Başkanlığı’nda toplanıyor. Toplantı da anayasa değişikliği teklifinin referandum çalışmaları ile ilgili son hazırlıkları gözden geçirecek.

ANKA’nın edindiği bilgilere göre; AK Parti MYK toplantısının gündemini referandum oluşturacak.

-TAKVİM NETLEŞECEK-

Edinilen bilgilere göre; Anayasa değişikliği teklifinin hangi ayda ve günde referanduma gitmesi de MYK toplantısında netleşecek. Bu yüzden teklif şimdilik Meclis Başkanlığı’nda tutuluyor. AK Parti de iki tarih ön plana çıkıyor. 9 Nisan ya da 16 Nisan. AK Parti MYK toplantısında bu tarihlerden bir tanesi üzerinde karar verilirse anayasa değişikliği teklifi de ona göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak. 9 Nisan olursa Cuma günü, 16 Nisan da olursa bir sonra ki hafta gönderilecek.

-REFERANDUM HAZIRLIKLARI-

MYK toplantısında ise referandum çalışmaları gözden geçirilecek. Kampanya sürecinde kimler nasıl çalışacak, seçim şarkıları sloganlar ve başkanlık sistemi ile teklifin geniş geniş anlatıldığı kitabın da son şeklinin ortaya çıkması bekleniyor.

-KAMUOYU ARAŞTIRMALARI-

Öte yandan AK Parti’nin teşkilatlarına ve iki ayrı firmaya yaptırdığı referandumla ilgili kamuoyu araştırmalarının sonuçlarının da yarın yapılacak MYK toplantısında değerlendirilmesi bekleniyor.

AK Parti ile CHP arasında başlayan “evet” ve “hayır” tartışmasın da bu süreçte partinin nasıl bir tavır izleyeceği de yine konular arasında. (ANKA)

(BK/HF)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here