”DÜNYA ÇOCUK BAYRAMI”

    Eskiden çok severim milli bayramları. Malumunuz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftası.. Namı değer ”Çocuk Bayramı”… Milletimize ve Dünya Çocuklarına kutlu olsun.

        23 Nisan 1920′ de TBMM’nin  açılışı ile yeni bir devlet kurulmuş ve egemenliğin simgesini ulu önder Atatürk çocuklara armağan etmiştir. O zaman ki amaç savaşta yetim kalan çocukları sevindirmek olsa da böylesine  önemli bir gelişmeyi çocuklara armağan etmek oldukça önemli bir konudur. Kaldı ki bunu bir asır önce, yokluk ve sefalet içinde öngörebilmekte bir çok dünya liderinde olmayan müthiş bir öngörü yeteneğidir.

        Dünden çok uzakta bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını ”çoluk çocuk bayramı” gibi küçümseyen ifadeleri anlamakta oldukça zorlanıyorum. Ulusal egemenliğin tarihin ve önemini bilmek, okumak ve anlamak zaten bir vatandaşlık görevi olduğu kanısındayım. Bunu anlatmak ve  pekiştirmek için çocuk bayramını gölgelemek oldukça anlamsızdır.

        Öte yandan bayramın ”Çocuk Bayramı” kavramını doğru okumakta fayda olduğunu düşünüyorum. Hazırlanan etkinlik ve faaliyet içeriklerinin soytarılık havasında olmaması bakımından oldukça önem taşımaktadır. Bayram günü çocuklara ” Shakira dansı”, ”vurdulu kırdılı” enteresan etkinlikler yapmak/yaptırmak konunun ruhundan oldukça uzakta kalmaktadır.

        Eleştirmenin ‘klavye şövalyesi’ olmanın çok kolay olduğunu biliyorum. Alternatif öneriler için her zaman köklerimize  bakmanın gerektiğine inanırım.

        Bugünlerde çok popüler olan ve geçmişte ata mesleği olan seramik hamuru, çamur etkinlikleri veya bitki yetiştiriciliği gibi basit ama üretmeyi amaç edinen etkinlikler planlamak günün manasının idrakinde oldukça etkili olacağı kanısındayım.

        Kars çocuklarına çilekli muhallebi yapan ve öğreten bir öğretmen makbulken İstanbul da hayvanat bahçesini gezdiren bir öğretmen daha değerli olacaktır. Tabi bu etkinlikleri planlayan sorumlular bulundukları şartları daha iyi değerlendirecek ve en uygun etkinliği belirleyeceklerdir.

         21. yüzyılın Dünya liderleri çocukların üstüne bomba, kimyasal silah yağdırmaktadır. Bir asır önce bizim liderimiz ise ulusunun kurtuluş ve kuruluş yıl dönümünü milletinin çocuklarına armağan etmiştir. Bugünün çocukları geleceğin yetişkini olduğunda onlara değer vermiş bir liderin varlığıyla; vatanıyla beraber büyüyecek, büyütecektir. Bu pencereden vatanına, milletine sahip çıkacak bu duyguyla üretecektir.

        Bizler  o günün şartlarından daha iyi şartlarda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na değişik pencerelerden bakabiliriz. Asıl amacımız ise üretken, çalışkan ve ahlaklı nesiller yetiştirmek olmalıdır.

        Çocukların sevgi ve saygıyla büyüdüğü ve ürettiği günlerde görüşmek dileğiyle..

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here