SOSYAL MEDYADAN BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

BİZİM İÇİN HALKIN MEMNUNİYETİ ÇOK ÖNEMLİ

Sayın AKSOY, Belediyenin genel anlamda işlevi nedir, kısaca özetlersek neler yapar?

…Belediye doğumdan ölüme kadar insan hayatına dokunan devletin yereldeki ayağı, özerk bir kuruluştur. Bütçesi yerel kaynaklardır. Halktan aldığını, halka hizmette kullanır. Belediyeciliğin yelpazesi geniştir. Ne kadar hizmet azsa daralır, hizmet çoksa yelpaze genişler. Bizimde yelpazemiz çok geniş ve her geçen gün yelpaze daha da genişliyor. Mesala hastane bahçesi, okul bahçesi bizim işimiz değil ama yapıyoruz. Her alanda hizmet ediyoruz. Bizim için halkın memnuniyeti çok önemli. Diğer yandan en büyük görevlerimizden biri geçmişte yaşananları geleceğe bozmadan taşıyabilmek. Yeni istihdam alanları yaratmak. Bugün ülkeler değil şehirler yarışıyor. New York’la Paris yarışıyor, Pekin’le İstanbul, bu yarışta en büyük moderatörler belediyelerdir. Burada belediyelere büyük görev düşüyor.” Dedi

“BİZ DOĞRU BİLDİĞİMİZ YOLDAN DİMDİK DURARAK DEVAM EDECEĞİZ”

Safranbolu için önemli olan bir proje var Kültür Merkezi, Safranbolu kongre turizmi için büyük önem taşıyor. Fakat bu konuda sıkıntılar yaşandı bu süreci bize aktarır mısınız? 

…. Bizim Safranbolu’da en büyük vazifemiz kültür varlıklarını korumak, geleceğe taşımak. Diğer bir vazifem ise şehirde yaşayanlara en iyi hizmeti sunmak. Yarın bu şehirde yaşayanların eyvah geçmişte bu şehirde neden bunlar yapılmadı sorusunun kafalarda oluşmasını önlemek. Tüm bunları yapmak için, kültür varlıklarını korumak, bunları geleceğe taşımak, restorasyonunu yapmak kaynak işi. Bu kaynağı bulmak önemli. Kişiler bir defa kendi imkanları ile yapabilseler de daha sonra yapma imkânı olmuyor. Çünkü bir kere restorasyon yapmak yetmiyor. Her sene bakımını yapmanız gerekiyor.

Gerekli bakımlar yapılmazsa ahşap binalar üç beş sene içinde göçüyor. Bunun için en büyük kaynak turizmi yelpazesini genişletmek bu yüzden kongre turizmi Safranbolu’nun olmazsa olmazlarından 2009 yılında bu düşünce ile yola çıkarak Değerli büyüğümüz eski TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’e gittim, zamanın Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’a gittim. Anlattım. Geçen süreçte Kültür Merkezi Karabük’te bir mahalleye yapıldı. Biz yinede durmadık. Ankara’ya gidip geldik, Turizmi çeşitlendirmemiz lazım dedik. Fakat Karabük ölçekli bir yerde ikinci bir Kültür Merkezi olamayacağı belirtildi.

Bizde kendi imkanlarımızla yapalım dedik oturduk değerlendirdik 15 trilyon gibi bir rakam çıktı, bu da bizi aşan bir rakamdı. Bu rakam zaten senelik yatırım miktarımızdı. Sonra Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı ve Taha Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Şefik DİZDAR bey bizi kırmadı kabul etti. Bu merkezin yapım işini üstlendi. Bu merkez Kültür ve Turizm Vakfı üzerinden yapılacak. Biz bu kadar uğraşırken, birileri çıkıp farklı şeyler dillendirdi.

BENİM DERDİM SAFRANBOLU’YA HİZMET!

 Bakın yeni bir otel yaptık bu oteli daha işlev hale getirmek için burada kongre turizmini oluşturmamız lazım. Burada insanlar kongrelere gelecekler, otellerde kalacaklar. Diğer esnaftan başka ihtiyaçlarını karşılayacaklar. Bu böyle devam edecek. Dediğim gibi bizim amacımız hizmet ve hizmet…”Biz doğru bildiğimiz yoldan dimdik durarak devam edeceğiz” dedi.

HER YER SANAT KOKUYOR..

 Sanat sokağı olabir mi?

     Safranbolu zaten başlı başına sanatsal bir alan. Eski Çarşı’ya inin Bakırcılar Çarşısı’na, usta bir tarafta mıh ile desenini oyar bir tarafta sergiler. Demirciler Çarşısı yine öyle. Semerciler Çarşısı’nda usta bir tarafta semerini yapar diğer tarafta sergiler. Arasta çarşısını gidin, görün kadınlarımız her zamandaki ürünlerini burada hem yapıyor hem sergiliyor. Her yer sanat sokağı, her yer sanat kokuyor. Süha Arın meydanı müsait öğrencilerimiz gelsinler müziklerini yapsınlar. Kazdağlı meydanı yine öyle.

Diğer dallarda mesela satranç gibi SAKEM’de kurs açmayı düşünüyor musunuz?

   Bugün SAKEM’de 220 farklı kursta 5800 kursiyer var. 10 bin talep aldık ama tüm taleplere aynı anda cevap vermemiz imkânsız. Farklı dallarda kurs açmak için öğretmen bulmamız lazım, o dalda başvuru yapılmış olması lazım, bunlar zor süreçler, Tabii talep olursa yine değerlendiririz.

BİZİM EN BÜYÜK GÖREVİMİZ GEÇMİŞİ GELECEĞE EN İYİ ŞEKİLDE TAŞIMAK..

8. Uluslararası Avrasya Dünya Miras Şehirleri Konferansı düzenlendi. Bu konferansta Dünya Miras Şehirleri Organizasyonu Genel Sekreteri Denis RICARD “Ne kadar çok turist gelirse o kadar büyük bir tehlike var aslında” dedi. Bu konu hakkındaki sizin düşünceleriniz nelerdir?

   Biz bu kongrede ev sahibiydik. Evet Sayın Denis RICARD’ın o sözünü biliyorum. Söz biraz çarpıtıldı. Konuşmanın o kısmı alınarak kamuoyuna aktarıldı. Tabii ki öyle değildi. Safranbolu’nun en iyi korunan kent olduğunu söyledi. Safranbolu’nun bunu en iyi yaptığını söyledi. Keşke bunları yazanlar gelip orada dinleseydi, anlasaydı da yazsaydı. Bugün bakın korumaya alınan kentlere bir şeyler yapılırken hep kültür varlıkları yok edilerek yapılıyor. Safranbolu öyle mi olsa? Biz tarihi dokuya zarar vermeden tüm çalışmalarımızı yapıyoruz.

Bizim en büyük görevimiz geçmişi geleceğe en iyi şekilde taşımak. Mesela bazı caddeleri arnavut kaldırımı yapmak istiyoruz, esnaf izin vermiyor, yine eski çarşıda trafik sorunu var bu büyük bir sorun. Bunun çözümü için proje ürettik koruma kuruluna verdik ama, işin başı olan koruma kurulu projemizi kabul etmedi.”

       Şimdiye kadar doğru bildiğinden şaşmadığını belirten Belediye Başkanı Necdet Aksoy “Şimdiye kadar gerek yönetici olarak gerek şahsım olarak doğru bildiğimden şaşmadım. Kimsenin değirmenine su taşımadım. Kimsenin kapısına kul olmadım. Halkımızı hep kucakladım. Kimin ne derdi var yanında oldum. Sokakta yürürken yolumu kesen insanları hep dinledim ve dertlerine çare bulmaya çalıştım” dedi

     TEK YANLIŞIM DOĞRUYU SÖYLEMEK!

   Tek eksiğim doğru bildiğimi pat diye söylemek diyen Başkan Aksoy “Doğru bildiğimi nerde olursam olayım söylerim. Bu da benim eksikliğim. Belki siyasetçi olarak böyle olmamak lazım ama ben siyaset üstü bir kişiyim” dedi.

BU KENTİN ÇOCUĞU BU ŞEHİRDE İŞ VE AŞ BULMALI.

 Biraz da Necdet Aksoy’u tanıyalım, siyasetin, yöneticiliğin dışında ne yapar, neleri sever?

    Öncelikle çok yoğun çalıştığım için eşimi ve çocuklarımı ihmal ettiğimi düşünüyorum. Kitap okumayı, ata binmeyi, silah atmayı, Offroad yapmayı seviyorum. Vakit buldukça yapmaya çalışıyorum. Uçak yolculuklarında da kitap okumaya zaman bulabiliyorum” dedi

Safranbolu’nun eksikleri var mı?

 Tabii ki var, bu kentin kalite eksikliği var. Dışarıdan gelen çok kaliteli görebilir. Ama ciddi bir kalite eksikliği var. Bunu hep söylüyorum. Bunu çözmemiz lazım. Yine istihdam sorunu var. Bu kentin çocuğu bu şehirde iş ve aş bulmalı. İstihdam alanlarını genişletmemiz lazım. Sanayicilerimizi biz kırmızı halılarla karşılıyoruz. Sanayiciyi çekmemiz lazım.” dedi

Röportaj: İrem Kalem & Gülüstan Tuğçe ALVALI

Safranbolu Belediye Başkanı Sayın Necdet AKSOY ile yaptığımız bu röportaj yayına hazırlanırken Sayın Başkanın kıymetli Babaları İrfan AKSOY’un vefat haberini büyük bir üzüntü ile öğrendik.

Ropörtajımızın yayına verilmesi vesilesi ile Merhum İrfan AKSOY’a ALLAH’tan rahmet Sayın Başkan Necdet AKSOY ve ailesine başsağlığı dileriz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here