ANKARA (ANKA) – Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Hakkâri Şemdinli’de, güvenlik güçleri ile bölücü terör örgütü mensupları arasında çıkan çatışmada, bir teröristin silah ve teçhizatıyla birlikte ölü olarak ele geçirildiğini ve çok sayıda mühimmat ile muhtelif yaşam malzemesinin ele geçirildiğini bildirdi.

TSK, 18 Temmuz’da yapılan operasyonlara ilişkin açıklamada bulundu. Buna göre, Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde, pusu ve devriye görevi icra eden güvenlik güçleri ile bölücü terör örgütü mensupları arasında çıkan çatışmada, bir terörist silah ve teçhizatıyla birlikte ölü olarak ele geçirildi. Ayrıca, iki el bombası, 127 adet Kalaşnikof piyade tüfeği fişeği, iki RPG-7 roketatar mühimmatı ile çok miktarda muhtelif yaşam malzemesi ele geçirildi.

Şırnak Beytüşşebap’ta, devam eden operasyonda tespit edilen sekiz ayrı sığınak içerisinde, bir adet 60 milimetre havan mühimmatı, bir adet güneş paneli, el yapımı patlayıcı yapımında kullanılmak üzere hazırlanmış 11 adet tüp, bir ton mazot, dört benzinli ısıtıcı, çok miktarda muhtelif malzeme ele geçirildi, iki mayın ve bir el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edildi.

Batman Merkez’de, bölücü terör örgütünden kaçan bir terörist güvenlik güçlerine teslim oldu.

Hakkari Merkez’de 11 Temmuz’da icra edilen hava destekli operasyonda etkisiz hâle getirilen teröristlere ait bir ceset ele geçirildi.

Bitlis Merkez’de, 17 Temmuz’da icra edilen hava destekli operasyonda etkisiz hale getirilen teröristlerden ikisine ait cesetle birlikte iki Kalaşnikof piyade tüfeği ve çok miktarda yaşam malzemesi ele geçirildi.

Şırnak Silopi’de, Irak kuzeyi barınma alanlarından kaçan bölücü terör örgütü mensubu altı terörist güvenlik güçlerine teslim oldu.

Kilis Gülbaba’da, Suriye kuzeyi Afrin bölgesinden Türkiye’ye yasa dışı yollardan girmeye çalışan PYD/PKK mensubu iki terörist güvenlik güçlerince yakalandı.

-SURİYE’DEN TÜRKİYE’YE YASA DIŞI SINIR GEÇİŞİ TEŞEBBÜSÜNDE BULUNAN 782 ŞAHIS YAKALANDI-

Ayrıca, Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birlikleri tarafından gün içerisinde, Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 782 şahıs yakalandı. Bu müdahaleler sonucunda, bir araç, bir cep telefonu, bir hafıza kartı, bir sim kart ele geçirildi.

Irak’tan Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan bir şahıs yakalandı. Bu müdahaleler sonucunda, 160 küçükbaş hayvan, 2 bin paket sigara ele geçirildi.

İran’dan Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan dört şahıs, Türkiye’den Yunanistan’a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 41 şahıs, Türkiye’den Bulgaristan’a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 12 şahıs yakalandı. (ANKA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here