ANKARA (ANKA) – Anayasa Mahkemesi, mali denetimlerde uygunsuzluk tespit ettiği Demokratik Sol Parti’nin de aralarında bulunduğu 5 siyasi parti hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Anayasa Mahkemesi’nin bazı partilerin kesin hesap incelemesine ilişkin kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, As Parti, Genç Parti, Demokratik Sol Parti ve Yeni Dünya Partisinin 2015 yılı, Çoğulcu Demokrasi Partisinin ise 2014 ve 2015 yılı kesin hesap incelemelerinde uygunsuzluk tespit edildi.

İncelemede, edindikleri mal ve taşınmazlarla ilgili listeyi göndermemeleri, hesap verebilir şekilde kayıt, belge ve düzenin oluşturulmaması, kesin hesabın usulüne uygun bir şekilde sunulmaması nedenleriyle bu partiler hakkında yasal işlem yapılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulması kararlaştırıldı. Kararda, mahkemeye hesap verilebilir şekilde kayıt ve belge düzenin oluşturulmaması ile hesabın dışında gelir ve gider oluşturulmasının inceleme ve araştırmayı engellemeye yönelik eylemler olduğu kaydedildi. (ANKA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here