İSTANBUL (ANKA) – İstanbul’da dün yaşanan şiddetli yağış, dolu ve fırtınadan dolayı Atlas Global Havayollarına ait yolcu uçağının Atatürk Havalimanı’na zorunlu inişi sırasında yaşadığı büyük tehlikenin kaptan pilotun büyük başarısı, soğukkanlılığı ve deneyimi sayesinde ucuz atlatıldığı ortaya çıktı. Kaptan pilot Oleksandr Okopov kokpit ön camından pisti göremediği için iniş sırasında tek çare olarak uçağı yana yatırarak pistin görülmesini sağlayarak uçağı güvenle indirmeyi başardı.

Atlas Global’den yapılan açıklamada uçağın kalkış sonrası yaşadıkları şöyle aktarıldı:

“27 Temmuz tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan 18.10’de IST/ECN seferimizi yapan Airbus A320 tipi uçağımız kalkıştan bir süre sonra 4000 feet’e yükseldiği sırada İstanbul’da başlayan yoğun dolu yağışından etkilenmiştir. Dolu fırtınası sırasında uçağımızın burun kısmı ve ön camlarının zarar görmesi nedeniyle kaptan pilotumuz Atatürk Havalimanı’na geri dönme kararı almıştır. Pilotlarımızın deneyimi ve soğukkanlılığı sayesinde iniş başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. İnişten sonra uçağımız bakıma alınmış, 121 yolcusu ve 6 mürettebat farklı bir uçağa aktarılarak Kıbrıs Ercan Havalimanı’na gönderilmiştir.”

-ZORUNLU İNİŞ-

Verilen bilgiye göre kaptan pilotu Oleksandr Akopov o anları şöyle anlattı:

“Dün akşam Türkiye’de çok nadir gördüğümüz bir hava muhalefeti yaşandı. 1 saat içinde 10 derece düşen hava sıcaklığına bağlı olarak süper hücreli fırtınadan kaynaklı dikey akımlar ve şiddetli rüzgar nedeniyle çok yoğun dolu yağışı oluştu. Bu sırada inişe geçen ve kalkış yapan tüm uçaklar rotalarını değiştirmek zorunda kaldı. 4000 feet’de seyrederken bizim de uçağımızın burun kısmı ve kokpit camları hasarlandı. Bu sebeple iniş yapma kararı aldık. İniş esnasında yan camdan pisti görmek için uçağı yan yatırdık. Bilinçli yapılan bu hareket sonrası iyi bir koordinasyonla piste güvenli iniş yaptık.”

-13 BİN SAATİN ÜZERİNDE UÇUŞ DENEYİMİ-

Atlas Global’in açıklamasında şu bilgilere yer verildi:

“Olay sırasında uçağımızın kontrolü Sovyetler Birliği döneminde havacılık sektörünün merkezi olan Ukrayna’da eğitim gören son derece deneyimli bir uçuş ekibindeydi. Uçakta bulunan kaptan pilotumuz 13 bin 908 saatlik uçuş deneyimi ve defalarca simülasyonlardan geçerek bu tür aksiliklere hazırlıklı olması sayesinde sorunsuz bir şekilde bu hava muhalefetinin atlatılmasını sağlamıştır.” (ANKA)

(NÇ /HND)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here