Öğrencipano Almanya’da ! Ünlü Festival Tüm İhtişamıyla Başladı

ÖĞRENCİPANO FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

DÜNYACA ÜNLÜ  OKTOBERFESt (BIRA FESTIVALI) MÜNIHTE BASLADI

Almanya (OP)-Her yil milyonlarca insanin ziyaret ettigi,binlerce litre Biranin icildigi, münihteki otellerin fiyatlarinin ikiye katlandigi, Münih sakinlerinin evlerini, odalarini gecesi 150-200 avradon kiraladigi,  bizim Bira Festivali diye bildigimiz Oktoberfest 16 Eylül de Münihte basladi.

   Yillarca benimde keyifle katildigim Oktoberfestivali yakin dostum olan Menzel ailesinin 3. Kusak üyelerinden Egon Menzel  ile gezdik.Gezimizin son duragini ünlülerin agirlandigi Käferzelt te Bira esliginde tamamladik.(Menzel Ailesi tam 4 kusaktir Oktoberfestte yer aliyor, sanirim kimse Oktober Festivali onlardan iyi anlatamaz.)

Merhaba Herr Menzel, Bizlere kisaca Oktoberfest in tarihcesini anlatirmisin?

Menzel : 17 Ekim 1810 da Kral 1. Ludwig ve Sachsen-Hildburghausen Prensesi Therese nin dügünü sebebiyle sehrin eteklerinde bulununan cayirlikta at yarisi ile gerceklesti.Daha sonra gelin Therese nin bu cayirligi satin almasiyla bu yer Theresien cayirligi (Theresienwiese) adini aldi. Bir yil sonra bu etkinligin düzenlenmesi kararlastirildi ve giderek genisleyen aktivelerle savaslar nedeni ile duraksasada bu güne kadar geldi.

      Önceleri sadece  Almanlarin katildigi Oktoberfest neden Dünyaca oldu?

Menzel : Ilk Oktoberfest in yapildigi at yarislarindan bu yana bir cok degisiklik oldu. Bira icilen,  Alman mutfaginin sunuldugu,,Schlager in (Alman halk müzigi) yapildigi, dans edilebilen devasa cadirlarin Kurulmasi Party severlerin ilgisini cekti. Lunaparkin kurulmasi ise çocuklu ailelerin gelmesini sağladı. Bu tür bir festivalin dünyada bir benzeri daha yok, gelenler iki hafta boyunca yiyip icip egleniyor buda Oktoberfesti dünyaca ünlü yapti.

     Oktoberfest her yil ne kadar insani geliyor ve dünyanin neresinden misafir agirliyor?

Menzel : Önceleri Almanyanin komsusu olan Avusturya,italya,Hollanda gibi ülkelerden misafirler gelirken bugün USA,Japonya,Avustralya ve Brezilya gibi dünyanin en uzak bölgelerinden ziyaretci var. Her yil 3 ila 6 Milyon arasinda misafir agirliyor Oktoberfest.

       Erkekler deri pantolon ve hanimlar özel bir giysi giyiyor burada, oktoberfeste özgü bir    giysimidir bu?           

Menzel : Hanimlarin giydigi giysinin adi Dirndl dir.

(käferzelt in kibar servis elemanları poz verdi) 18. Yüzyilda Güney Almanya ve avustryada isci kadinlarin giydigi bir giysi iken  19. Yüzyilda sehirlilerin kesfi ile daha sik bir hal aldi ve derin gögüs dekoltesi ile bugünkü seksi halini aldi(gülüyoruz keza oktober festivalin en ünlülerinden biride bu gögüs dekoltesi)

Bugün Drindl ve deri Pantolonsuz (erkeklerin geleneksel kostümü ile arkadaşım Günther poz verdi) bir Oktoberfest dusunulemez.

   Atli arabalarin cektigi fici fici Biralar gördük, yaklasik kac litre Bira iciliyor Oktoberfest de ve   diger Biralardan farki varmi?

Menzel : Son yil yaklasik 7,3 milyon Mass Bira icildigi aciklandi. Oktoberfest  birasi Bavyera bölgesine özel diger  biralardan daha sert (5,8-6,4prozent ) ve kesinlikle daha lezzetli.

Mass nedir?

Menzel : Özel bira bardaklarinin ölcüsüdür. Bir Mass Bira 1,069 Litredir.

 Oktoberfestte senin icin en özel olan sey nedir?

Menzel : Oktoberfestin tamami benim icin cok özel olmasina ragmen Dünyanin heryerinden, dünyanin en güzel kadinlarini birarada görmek Oktoberfesti benim icin daha özel kiliyor.(gülerek aman Ramona duymasin diyorum-Ramona Egonun kiz benim en iyi arkadasim)

Güzel kadinlar demisken Egon, Oktoberfest hakkinda bir Mytos var bize ne kadar dogru oldugunu soylermisin. Oktoberfest hayatinin askini bulmak isteyenler icin  muhtesem bir secenekmis bu dogru mu?

Menzel : Kesinlikle dogru, etrafina bir bak Selma heryer güzel kadin ve yakisikli erkeklerle dolu.(söyle bir bakindim ve gercekten deri pantolonlar icinde pek bir yakisikli göründü beyler gözüme) Dünyanin en uzak kösesinden gelen burada hayatinin askini bulan birsürü insanin hikayesini duyabilirsin

PROST ! diyerek sonlandirdik sohbetimizi zira Herr Menzel i Käferzelt te bekleyen selamlayan dostlarindan  rahat yoktu bizr.

Almanya (OP)-Selma STEGMANN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here