FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Merhaba değerli okurlar. Bugün ilk yazımı yazıyor olmanın heyecanı, aynı zamanda tarafıma sağlanan bu imkanın mutluluğu içerisindeyim. Yıllarca kitap okumanın verdiği avantaj ve tecrübeyle, bilgi paylaşımına daha çok önem verdiğimi vurgulamak isterim.

Bugün yaşam ve yaşamın içerisinde baş gösteren durumlar karşısında istikrarlı ve kararlılıkla duran başarılı insanlara değineceğim. Yaşam nedir? Yaşamın anlamı ve yaşamak nedir? Yaşam, kimilerine göre hayata ya da güne bir başlangıçtır. Kimilerine göre felsefi, bilimsel ve dinsel değerler zincirlemesidir.

Aslında yaşamın anlamı kesin olarak söylenemeyeceği gibi böyle bir şeyde ifade edilemez.

Yaşam, Platon ‘a göre bilginin en yüksek biçimine ulaşmaktır. Bu da “iyi ideası” dır. Platon ‘a göre tüm iyi şeyler değerini iyi ideasından alır. Aristoteles ‘e göre yaşam, tüm yeteneklerin, sorgulamaların ve bu yönde yapılan etkinliklerin bir iyi hedefinin olduğunu, her şeyin bir amaçla yapıldığını ve bu amacın iyi olduğudur.

Nietzsche, yaşamın objektif bir anlamının olmadığını söyler. Onun için yaşam, sonsuza dek tekrar edilecek bir hiçliktir. Schopenhauer ‘e göre yaşam, boş bir şeydir. Yaşayan insanların onu abarttığını söyler. Buda ‘ya göre yaşam bir katlanmadır. Yaşam, acılarla doludur ve mümkün olan en hafif şekilde hayatı yaşamak gerekir.

Alfred Adler ‘e göre yaşamın anlamı: Yaşam bütününe katkıda bulunmaktır. Yalnızca tek bir insan için anlam taşıyan bir sözcük aslında anlamsız olur. Her insan önemli biri olmayı amaç edinir. Atalarımızı var eden, onları anlamlı kılan şey bugünkü hayata yaptıkları katkılardır.

Alfred Adler ‘in yaşam anlayışından yola çıkarak konuyu detaylandırmak gerekirse, tarih sürecinde başarılı olmuş atalarımızın özelliklerini incelemek ve bu özellikleriyle bugünkü yaşama yaptıkları katkıları araştırmak gerekir.

Başarı sadece istemekle elde edilebilen bir durum değildir. Başarılı olabilmek için kararlı, ısrarcı, istikrarlı ve disiplinli olmak gerekmektedir. Eğer sadece zeki insanların başarılı olduğunu düşünenlerdenseniz yanılıyorsunuz. Yani: Başarılı İnsan = Zeki İnsan demek değildir. Çok zeki olup hayatta başarılı olamayan çok sayıda insan bulunmaktadır.

Uzmanlar, başarılı insan olabilmenin ortak özelliklerini; güçlü iradeye, ısrarcılığa, azim ve kararlılığa, sebat etmeye, disiplinli olmaya, çalışkanlığa, engeller karşısında yılmamaya, düşse bile ayağa kalkmaya, orta ya da yüksek zekaya bağlı kıldılar.

Peki başarıya giden yolda engeller yok mu? Pek tabii var. Başarıya giden yolda en çok ihtiyaç duyulan özelliklerden olan istikrar ve sebatı engelleyen bazı sorunlar vardır. Bunlar arasında en sık görülen neden depresyondur. Uzmanlar: Depresyonda azim ve iradenin zayıfladığını, hastanın bedensel ve zihinsel enerjisinin çok azaldığını, beyinde seratonin azaldığında isteksizlik, çabuk yorulma, çabuk sıkılma, bıkma ve pes etme eğiliminin ortaya çıktığını belirtmektedirler. Siz, siz olun, depresyondan uzak durun.

Peki depresyondan nasıl uzak durulur? Uzmanlar, depresyondan uzak kalmanın ve mutlu olmanın yöntemlerini ise şu şekilde belirtmektedirler: 1. Negatif ortamlardan ve negatif insanlardan uzak durun 2. Tabular ve dogmalardan kurtulun, sorgulayın 3. Kitap okuyun 4. Egzersiz, spor yapın 5. Pozitif düşünce biçimi geliştirin 6. İnsan ilişkilerine önem verin, sosyal olun 7. İlkelerinizi belirleyin ve ona göre yaşayın 8. Yeniliklere açık olun 9. Affedin 10. Size keyif veren şeyleri yapın ama sosyal medya bağımlısı olmayın 11. Mutsuzluğun ve stresin de hayatın bir parçası olduğunu bilin 12. Doğa’dan kopmayın.

Başarılı olmanın temel unsurlarından birkaçının istikrarlı, disiplinli, kararlı ve ısrarcı olmak olduğunu ifade etmiştik. Ne diyor Henry Wadsworth Longfellow: “Üstelemek başarının temel unsurudur. Kapıyı yeterince uzun süre ve yüksek sesle çalarsanız, birilerini uyandıracağınızdan emin olabilirsiniz.”

Yazıma burada son verirken siz değerli okurlarımın, yaşamı boyunca hedefleri doğrultusunda başarılı olmasını temenni ederim. Haftaya görüşünceye dek, sağlıcakla kalınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here