TANZANYADAN ÇIKAN ŞAMPİYON: JEREMIA JOSHUA NASSARY-Özel Röportaj

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

    Kuala Lumpurdan Ummana gitmek için uçağa binip koltuğuma oturduğumda ön koltuktan gözümü birşeyler kamaştırdı . Koltuk cebine sıkıştırılmış pırıl pırıl bir altın kemer parlamaktaydı. Bir şampiyon vardı demek uçakta.

      Kemerin sahibine göz attım hemen. kısa boylu ama kaslı bir siyahi idi. Hangi spor dalında Altın kemer kazanılıyor diye hafızamı yokladım.Aklıma hemen Rocky geldi.Demek ki dövüș sporlarından birini yapmaktaydı bu ufak tefek adam. Boksör olabilir miydi? hafif sıklette belki. Bokstan başka ne vardı dövüș sporlarında? taibox, kikbox, karate, judo,.. benim bildiklerim bundan ibaretti.

En iyisi sorayım dedim kendi kendime. Mike Tyson gibi rakibinin kulağını ısıran vahși bir tip olma ihtimalide vardı tabi.merak insani kulaktan edermiydi? yok canım daha neler.

     Hem farkedilsin istemiş olmalı ki valize çantaya değilde koltuk cebine sıkıştırmıștı.E işte bende farketmiş sorma hakkını kazanmıştım. hafifçe omzuna dokunup sordum. Myke Tyson kimliğinden çoook uzak bir ses cevap verdi. zarif, çocuksu. Muay Thai  yapıyormuş. (oda neyse hiç duymamıştım daha önce ) uzun bir uçuşumuz vardı. yorgunduk uyuduk. Ummanda devam edecektik sohbete, o Tanzanyaya uçmak icin 5 saat bekleyecekti. Havalimaninda kahve eșliğinde sohbet ettik, fotograf çektirdik.

  Biz fotoğraf çektirirken etraftan tüm gözler üzerimize çevriliyordu. insanlar merak ediyordu, kimdi di bu adam? altın kemeri vardi, ünlü birimiydi? o bunları farkediyor yüzünde belirgin bir gülümseme oluşuyordu, sorup yanına gelenler, resim çektirmek isteyenler oldukça gördüğü ilgi nedeniyle daha bir keyifleniyordu.

   Jeranima Tanzanyanin çıkarmıș olduğu bir șampiyon. Idealleri hedefleri var. Afrikada yoksunluk içinde yașayan bir sürü gence örnek olabileceğini söylüyor. Șampiyonluklarını artırmak, adını tüm dünyada duyurmak, dünyanın heryerinden bu sporla ilgilenenlerle tanışmak, çevresini genişletmek, Afrika’daki gençlere yol göstermek istiyor.

    XTRA Kombat  in düzenledigi bircok yarismada  altin kemer sahibi. Anlatacagi daha çok şeyi vardı . uçağa çağrılıncaya kadar sohbet ettik. Ben pasaport kontrole giderken uzun zamandır tanisiyormușuz gibi sarıldık. Sonrasinda yazistik, telefonlaștık…

   Madem sosyal çevresini genișletmek istiyordu, yaptigimiz sohbeti buraya tașımak bir yol olabilirdi. o Afrikada başarılı bir sporcu, iyi bir antrenör kendisene ulaşmak irtibat kurmak isteyenler için facebook Adresi: https://www.facebook.com/jeremia.joshua.18?ref=br_rs

  • Jeremia Joshua Nassary kimdir kısaca bize kendini tanıtırmısın?

-Ben 26 yaşında, Tanzanya Aruschada yaşayan gününü Muay Thai  antremanları yaparak, yaşadığım bölgede ki gençlere mau tai dersleri vererek geçiren biriyim. Muay Thai  dışında müzikle ilgileniyorum ve günün birinde müzikte de Muay Thai  daki kadar başarılı olmayı hayal ediyorum. (Bana ses kayıtlarında gönderdi, çok beğendim, umarım bu alandada guzel şeylere imza atar.)

  • Muay Thai nedir? (zira ben hiç duymamıştım , Türkiye’de biliniyormu diye  googlde şöyle bir araştırınca 1980 lerden beri Türkiye’de yapıldığını okudum fakat bizdede Thai Box diye biliniyor)

-Muay Thai  Asyada çok bilinen diğer ismiyle Tai Box ta denen çok sert bir spor.

  • Spora ne zaman ve nasıl başladın ?

-2007 Yilinda Arusha Tanzanya’da başladım Muay Thai  yapmaya.Eğitim yardımını kaçırmıştım josepg battle adlı dünya turnuvasını gördüm ve böylece bu sporu denemeye karar verdim.

  • Neden bu sporu seçtin?

-Çünkü hayatımda çok büyük zorluklar vardı , Eğitim sansini yitirmistim hayatıma nasıl bir yön vereceğimi bilemiyordum. Bu zorlukların üstesinden gelebilmem icin bu sporun bana yardım edeceğini düşündüm .Xtra Kombat in düzenledigi bir cok yarismada  derece alip ve şu ana baktığımda yanılmadığımı görüyorum.

  • Peki Xtra Kombat nedir?

-Xtra  Kombat : Afrikali gençlere Kix Boks ve Muay Thai sporlarinda sans veren müsabakalar düzenleyen bir kuruluş.

 https://kombatafrica.com/xtra/

  • Şampiyonaya nasıl hazırlanıyorsun ?

-Haftanin belirli günleri arkadaşlarımla yaptığım Antremanlar var, yaşadığım yerdeki çocuklara ve gençlere verdiğim derslerde benim için bir tür Antreman oluyor. Bazen de Sampiyon japhet safer le Antreman yapıyoruz.

  • Bu Sporu yaparken karşılaştığın sorunlar neler?

-Yaptığım sporun sertliği nedeniyle sık sık ağrı va yaralanmalarla karşılaşıyorum buna rağmen yeterli Tıbbi yardım bulamamak en büyük problemlerim arasında.

  • Şampiyonluk hayatında neleri değiştirdi ?

-Bu Spor genel olarak benim düşüncelerime büyük değişikliklere sebep oldu. Birçok Tanzanyalı eğitim fırsatını bulamıyor , Soygun , uyuşturucu ve daha bir ürü farklı yasal olmayan bataklığın içinde kaybolup gidiyor. Sporun bu tür belalardan uzak tutacağına olan inancım vardı, nerde nasıl , hangi spor olacağını bilmiyordum ama bunu göstermek istiyordum. Şu an bulunduğum konuma baktığımda bunu başardığım görüyorum. Ders verdiğim çocuklarda her zaman söylediğim şeyi burda birkez daha tekrarlamak istiyorum. Maalesef herkes dünyaya aynı şansla güzel olanaklarla gelmiyor. Güzel bir hayata gözümüzü açmamış olmamız hayatın kötü, karanlık tarafinda yer almamızı gerektirmiyor. Tanrının insanı aklınızın ucundan bile geçmeyecek herhangi bir yetenekle donattığına bu yeteneği ortaya çıkarmanın bizim elimizde olduğunu düşünüyorum. Iyi bir sanatçı, ressam, sporcu belki iyi bir terzi, marangoz, rahip, çiftçi olabilirsiniz ama asla hırsız, katil, uyusturucu satıcısı, dolandırıcı olmak için gönderilmediniz dünyaya. sadece ne ve kim olduğunuzu keşfetmeniz gerekiyor.

  • Muay Thai Tanzanyada bilinen bir spor mu? Peki kazandığın dereceler Tanzanyada tanınmanı sağladı mı?

-Evet Tanzanyada hatta Afrikada bayâ tanınan biriyim, ama dünya çapında tanınmak istiyorum.

  • Bu Sporu yapmak isteyenler için önerilerin neler olacak?

-Bu sporu öğrenmek isteyen gençlere önerim şu : Oyunun mantık gerektirdiğini öğrenin önce. Tüm vucudunuzu kullanın ve oyunu boşa harcamayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here