Erken Dönemde Cinsiyet Tayini

SAĞLIĞINIZ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ ÖĞRENMEK İÇİN FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENİN(TIKLAYINIZ)

Gebeliğin Erken Döneminde Cinsiyet Anlaşılır mı? 

Gebeliğin erken döneminde, 11-12. Haftalarda bebeğin ilk taramasının yapılması gerekir. Bu dönemde bebeğin baş-popo mesafesi, baş çevresi, ense kalınlığı, duktus venozus akımı ve triküspit değerlendirilir. Tüm bunlar çok önemlidir ancak aileler bu konularda bir sıkıntı olmadığını anladıktan sonra ilk öğrenmek istedkleri şey, bebeğin cinsiyetidir. Cinsiyet değerlendirilmesi açısından ultrason altın standarttır. % 80-95 oranında doğruluk payı bulunmaktadır. Ölçüm yöntemi, uterusun var olduğunu izlemek ya da penisin görülmeye çalışılması bu orandaki doğruluk payının daha da arttırır.

  1. Ölçüm yöntemi: Bebeğin yandan görüntüsü alınır. Poposunun olduğu yerde genital tüberkül denilen çıkıntı ve perineden geçen düz bir çizgi çizilir. 90 derecelik açılı ve 45 derecelik açılı iki doğru tabanı bu çizgide olacak şekilde çizilir. Genital tüberkül yani çıkıntı 0-45 dereceler arasında ise kız, 45-90 dereceler arasındaysa erkek bebektir. Ancak bu ölçüm her ultrason cihazında yapılamaz, ayrıca bebeğe bu pozisyonun verilmesi de düşünüldüğü kadar kolay değildir.
  2. Genital tüberkülün direkt görüntülenmesi: Bebeğin bacak arasındaki cinsel organının kız ya da erkeğe benzeyip benzemediğine bakılır. Bu yöntem, işlemi yapan hekimin deneyimi ile alakalıdır. Uzun yıllar boyunca gebelik ultrasonu yapan hekimler bu şekilde cinsiyet tespitini yüksek oranda tespit edebilirler.
  3. Uterus görüntülenmesi: Kız bebeklerde, mesanenin arkasında uterusa ait görünüm mevcuttur. Gebelik ultrasonu ile ilgilenen, bu konuda deneyimli uzman bir radyolog, bu ayrıntıyı da inceler. Bu görünüm bebeğin pozisyonuna bağlı olarak her zaman görülemeyebilir.

Yukarıda tanımlanan yöntemlerin üçünün birlikte kullanılması, gebeliğin erken döneminde cinsiyetin tayininde yüksek oranda doğruluk sağlar. Ancak yine de cinsiyet %100’e yakın oranda 18-23. Haftalarda yapılan ultrasonda tespit edilebilir. Bu nedenle kesin cinsiyet tayini için 18-23. Haftalara kadar beklenmesi önerilir.

Uzm.Dr.Rengin TÜRKGÜLER

Ayrıntılı Gebe Ultrasonu

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here