ÖĞRENCİPANO FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

112 Acil Sağlık Hizmetlerinin önemini vurgulayan bir açıklama yapan Sağlık-Sen Çanakkale Şube Başkanı Suat ÖZEN;

Acil Sağlık Hizmetlerinin hastane öncesi sunulan bir Sağlık Hizmeti olduğunu ve 112 Acil Sağlık Hizmeti sunan personellerin Sağlık zincirinin en önemli ve ilk halkası olduğuna dikkat çekerken;

’112 Acil Sağlık hizmeti sunan arkadaşlarımızın  en zor ve sıkıntılı anımızda bir telefon uzağımızda,umutların tükenmek de olduğu yerde umut olup hayata tutunmamıza vesile olarak,hastaya ilk ulaşan,şifaya ilk ulaştıranlardır.’’ diyerek 112 Acil Sağlık Hizmeti sunan personellerin önemini vurguladı.

Çanakkale Sağlık-Sen Şube Başkanı Suat ÖZEN Açıklamasında;

Ülkemizde Acil Sağlık Hizmetleri sunumu 2003 yılında uygulanan Sağlıkta Dönüşüm Politikaları sonucunda hız kazanarak bu gün itibari ile üst düzey seviyeye ulaşmıştır.

Çanakkale ilçesinde Acil Sağlık Hizmet sunumunun geldiği noktadan duyduğu gururu ifade eden Özen; 2003 yılında 3 ambulans ile hizmet üretilirken, bu gün 40 ambulansa ulaşılmış 25 noktadan Milletimize hizmet üretilip ayrıca ilimizde ambulans helikopter ve deniz ambulansı da bulunması Acil Sağlık Hizmeti sunumu bakımından göğsümüzü kabartmaktadır.

Sağlık alanında Milletimizin ulaşabilirliğinin artması sonunda 2017 yılında yaklaşık 55 bin kişiye Acil Sağlık Çalışanlarımız hizmet üretip bir çoğununda hayata tutunmalarına vesile olmuşlardır.
Araç sayısı ne kadar artsa da hizmet üreten de hizmet alanda sonuçta insan.

112 Acil Sağlık hizmetinde çalışan arkadaşlarımız, 24 saatlik nöbetler halinde görev yapmaktadırlar. Acil sağlık hizmet birimleri, bir taraftan 112 komuta merkezine ulaşan hastalara hizmet verirken diğer taraftan hastaneler arası il içi nakilleri gerçekleştirerek, ayrıca da ilimizin kanayan yarası olan il dışı nakil gereken hastalara hizmet vermektedir.

İl dışı nakil olması gereken hastaların Acil durumunun olup olmadığına bakılmaksızın hepsi 112 Acil Yardım Ambulansları ile nakilleri sağlanmaktadır. Müdahale gereksinimi olmayan sadece taşınması gereken hastaların 112 Acil Yardım Ambulansları ile taşınması, hem 112 çalışanlarının yoğun iş yükü arasında amacına uygun olmayan enerji kaybına neden olmakta hem de nakil yapan birimin hizmet bölgesindeki Acil hastalara ulaşma süresinin uzamasına neden olmaktadır.

Bu nakil sırasında günün yoğunluğu üzerine çökmüş olan ekipler, ne kadar sağlıklı il dışı hasta nakli hizmeti verebilirler?

Allah korusun, yapılacak bir yorgunluk hatasının ne gibi sonuçlara sebep olacağını düşünmek bile istemiyoruz.

İl Sağlık Müdürümüze çağrıda bulunarak;

müdahale gerekmeyecek olan il dışı hasta nakilleri için hastaneler bünyesindeki mavi şeritli hasta nakil ambulanslarının kullanılmasını, mavi şeritli hasta nakil ambulansı ihtiyacı halinde 112 deki ihtiyaç fazlası kırmızı şeritli acil yardım araçlarının da mavi şeritli hasta nakil aracına dönüştürülerek ayrı il dışı sevk ekipleri oluşturulmasının daha iyi olacağı kanaatiyle, fedakârca hizmet üreten değerli sağlık çalışanlarımız açısından talep etmekteyiz.’’ dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here