TAHRAN (ANKA) – Son haftalarda protesto gösteriyle dünyanın gündeminde üst sıralara yerleşen İran, ABD, İsrail ve Suudi Arabistan üçgeninin “bölgede kriz yaratma peşinde olduğunu” savundu.

Mehr İngilizce’ye göre, İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burujerdi, Hizbullah Siyasi Konseyi’nde Arap Ülkeleri ve Afrika ile İlişkileri Başkanı Şeyh Hasan Ezzedin ile görüştü.

Görüşme sırasında ABD, İsrail ve Arabistan’ın bölgede kriz yaratma peşinde olduğunu öne süren Burujerdi, “Suriye ve Irak’ta IŞİD’in gücü konusunda umut kaybettiği için başka projeleri lanse ettiler” dedi ve bunun örneği olarak da Irak Kürt Bölgesinde yaşanan olayları ve Washington’un Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını gösterdi.

Hasan Ezzedin ise İran’ın “direniş cephesi”ne sağladığı destekten dolayı teşekkür ettiği ve İran’ı “ABD’nin komplolarını bozmada kilit rolü oynayan güçlü bir müttefik” olarak niteledi.

ABD’nin İsrail’i güçlendirmek istediğini belirten Ezzedin “Suudi Arabistan ve müttefiklerince alınan önlemler, İslam dünyasını zayıflamayı amaçlayan Siyonist rejimi ve ABD’ye desteğinin açık işaretleri” şeklinde konuştu. (ANKA)

(CN/YE)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here