ANKARA (ANKA) – TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı, kurumca gerçekleştirilen sözleşmeli bilişim personeli alımına ilişkin prosedürün mevzuata uygun şekilde devam ettirildiğini bildirdi.

TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında ve internet sitelerinde, TBMM’de istihdam edilecek sözleşmeli bilişim personeli alımına yönelik gerçek dışı haberlerin yer aldığı belirtildi.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Büyük Ölçekli Bilgi İşlem Birimlerinde Sözleşmeli Bilişim Personeli İstihdamına İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmeliğe dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi:

“İlgili Yönetmeliğin ‘Personel Seçimi’ başlıklı 8’inci maddesinin ikinci fıkrasında ‘KPSS puanının yüzde yirmisi ile yabancı dil puanının yüzde sekseninin toplamı esas alınarak yapılacak sıralamaya göre en yüksek puanlıdan başlanarak, ilanda istihdam edileceği belirtilen personel sayısının on katına kadar aday sınava çağrılır. Bu sıralamaya göre son sırada aynı puana sahip birden fazla adayın bulunması halinde, bu kişilerin tamamı sınava kabul edilir. KPSS puanı olmayan veya belge ibraz etmeyen adayın KPSS puanı (70) olarak dikkate alınır’ hükmü yer almaktadır. Bu düzenleme TBMM’nin personel alımı için kendi koyduğu bir şart olmayıp, mantıklı, hukuki ve mevzuata bağlanmış bir hükümdür.

22 sözleşmeli bilişim personeli pozisyonuna, toplamda 32 geçerli başvuru yapılmış olup bazı pozisyonlara ise hiç başvuru yapılmamıştır. Bilişim alanında öngörülen şartları taşıyan personelin azlığı ve özel sektörde de bu niteliklere sahip yetişmiş personelin çokça tercih edilmesi sebebiyle sınava başvuru sayısı düşük olmuştur. Oysaki TBMM’nin 192 memur kadrosu için açtığı personel alımı ilanına 36 bin 102 başvuru yapılmıştır. Hal böyleyken, bu aşikâr bilgiye rağmen konuyu usulsüzlükle açıklamak akla ziyan bir yorumdur.” (ANKA)

(MG/GO)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here