Karabük’te çalıştıkları iş yerinden sendikaya üye oldukları için işten çıkartılan bir grup işçi eylem yaptı.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENMEK İÇİN (TIKLAYINIZ)

Karabük Eski Belediyesi önünde yapılan eyleme Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’da katılarak açıklama yaptı.

Açıklamasında;

Bunlar Niye sendika istemiyorlar niye böyle yapıyorlar ?

Bu arkadaşlarımız yıllarca asgari ücret üzerinde gösterildi,bordroları asgari ücret,bankaya yatan paraları asgari ücretten yattı..Açıktan para ödendi bu suçtur,bu vergi kaçakçılığıdır.

Ama aylarca biz burada dil döküyoruz bu hukuksuzluğu dile getiriyoruz bir ALLAH’ın kulu da çıkıp sen yasa dışı bir işlem yaptın seninle ilgilide işlem başlatacağım demiyor,diyemiyor,niye ? Onlar da bu suça ortak.Hepsi suça ortak…

Bunlar değil sadece bu bölgede binlerce insan bu duruma maruz kalıyorlar.

Bu patronada akıl verenler siz dediler bu işçileri işten çıkartın..

Bakın bu ülkede örgütlenme özgürlüğü var deniliyor,Anayasal haklar var deniliyor.Uluslararası sözleşmeler var deniliyor çünkü Anayasanın 90.maddesi bizim yasalarımız Uluslar arası yalardan geriyse Uluslar arası yasalar geçerli diyor.

Bu İşçiler hem ulusal hem de Uluslar arası yasalara dayanarak sendikalı olmuşlar.

Bu saatten sonra işverenlerin patronların işçilerin bu hakkına saygı duyması gerekir ama ne yapıyorlar yasadışı lokavt uyguluyorlar.Dünyanın artık vazgeçtiği,bir insanlık ayıbı olan,geri kalmış ülkelerde sendikalaşmayı önlemek için grev hakkını engellemek için uygulanan yasadışı lokavttı bizim arkadaşlarımıza uyguladılar.

Hiç kimsenin sesi çıkmadı bu bölgede. Mülki amirlerde dair.

Çekip kulaklarını siz bu bölgenin Karabük’ün insanlarına  bu yasa dışı uygulamayı nasıl yapıyorsunuz diye bir ALLAH’ın kulu çıkıp da sormuyor.Niye o suça ortaklar çünkü.

Karabük’te her şey birilerinin istediği gibi dönsün isteniliyor o çark dönsün isteniliyor o çarka çomak sokan insanlara karşıda bir araya geliyorlar engellemeye çalışıyorlar.

Biz onun için tarihsel ama aynı zamanda da onursal bir görev üstlendik.O makus talihi yenek durumundayız Karabük’te ki işçilerin.

Biliyorlar ki biz buraya gelirsek O fabrika o dumanı o zehiri bu insanlara solutturamayacaklar .Biz gelirsek o Demir Çelik Haddehanelerinde böyle kölece işçi çalıştıramayacaklar biz buna müsaade etmeyiz’’ dedi

Hukuk içinde her türlü mücadeleyi vereceklerini de dile getiren Serdaroğlu,zaferin işçilerin olacağını ifade etti.

Açıklamanın ardından grup slogan atarak olaysız dağıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here