Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin’de düzenlediği ‘’Zeytin Dalı Harekatı’’n da şehit düşen  Musa Özalkan’ın şehadet haberinden bir gün sonra haciz geldi.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

20099 yılında bir çiftin arabasına çarpan Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan,Kasko olmadığı için karşı tarafın arabasının tamirini cebinden ödedi.Kaza mahkemeye taşınınca Musa Özalkan’a 109 bin TL tazminat çıkarıldı.

Bu parayı ödemeyemem az olsa kredi çekerim borç bulurum ama bu parayı ödeyemem deyince 2016 yılında maaşına haciz konuldu.

Kredi çekme ihtimalide artık kalmayan Özalkan’ın Ocak 2018’de icra taksidinin 21.si kesildi.

22 Ocak’ta şehit düşen Musa Özalkan’ın hayatını kaybettiğini öğrendikten hemen sonra harekete geçen karşı tarafında avukatı,Yozgat Yerköy İcra Dairesine müracaat ederek  Şehidin hem emekli ikramiyesine hem de aracına haciz konulmasını istedi.

Bu talep doğrultusunda İcra dairesi 89 bin 327 TL olan esas borç karşılığı emekli ikramiyesine haciz kararı verdi ve aracınada haciz konuldu.

Şehidin ağabeyi  kendilerine gelen sms ile durumu öğrenince 55 bin lira para toplayıp karşı tarafa parayı verdiler ve karşı taraf haczin kaldırılmasına onay verdi ancak Şehidin maaşından kesilen 18 bin TL’nin avukatta olduğunu kendilerine verilmedi ifade edildi.

Olayın sosyal medyada geniş yer bulması ile haberdar olan Adalet Bakanlığı Şehide  yapılan bu icra olayına seyirci kalmayarak haciz kararı talep eden Avukat Emine Gün hakkında suç duyurusunda bulundu.

Adalet Bakanlığı’nca Yapılan açıklamada ;

Türk Silahlı Kuvvetlerinin yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatında şehit olan Musa Özalkan hakkında haciz işlemi başlatıldığına yönelik yer alan haberlerin ardından gerekli inceleme ve araştırmalar yapılmıştır.

Bu kapsamda, şehit olduğunu bildiği halde Özalkan’ın şehit düşmesinden bir gün sonra emekli ikramiye alacağı ve araç üzerine haciz konulmasını talep eden Yozgat Barosuna kayıtlı Avukat Emine Gün hakkında İcra ve İflas Kanunu’nun 53 ve 82/9. maddeleri uyarınca Adalet Bakanlığı tarafından suç duyurusunda bulunulmuştur.

Ayrıca, haciz işlemiyle ilgili icra müdürlüğü personeli hakkında da inceleme başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur” denildi.

Musa Özalkan, şehit olursa devletin ailesine vereceği paranın, bir dernek aracılığıyla Telafer’deki Türkmen çocuklar için anaokulu, kreş veya kültür merkezi yapımında kullanılmasını ve buraya adının verilmesini vasiyet etmişti.

İŞTE O AÇIKLAMA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here