KBÜ Uluslararası Robot Yarışması başladı

OP-HABER GURUBUMUZA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Karabük Üniversitesinde düzenlenen Uluslararası Robot Yarışması (KBUIRO)’na 15 üniversite ve 27 orta eğitim kurumundan öğrenciler katıldı. Yarışmada iki yüzden fazla robot yer alıyor.

Yarışmanın açış konuşmasını yapan Robot Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Raif Bayır, Karabük Üniversitesinin kurulduğu günden itibaren robot ve robot teknolojileri konusunda bir marka haline geldiğini belirterek birçok ulusal ve uluslararası yarışmalarda başarılara imza attığını söyledi.

“Yarışmamızda kendi milli güreşimiz, yağlı güreş yapan robotlar yarışma kategorisi ile dünyada ve ülkemizde ilke imza atacaktır. Ayrıca özellikle Safranbolu ilçemizde yetişen safran çiçeği toplayan mobil robot yarışması da bu yarışmanın özgün değerlerinden biridir. Çizgi izleyen robot yarışması Karabük ili temalı olup çizgi izleyen robotlarının ilk kez bir duman içerisinden geçmesi ve Safranbolu turu yapmaları istenecektir.”

Bayır, konuşmasında gelişen teknoloji ve robotlara dikkat çekerek “Hızla kalkınan ülkemizde sanayide kullanılan endüstriyel robot yoğunluğu ortalaması 10 bin işçi başına düşen robot sayısı  9 iken dünyadaki robot kullanım yoğunluğu ortalaması ise 55’tir.  Bu yarışmaların önümüzde duran yeni sanayi devrimi endüstri 4.0′ ın yapı taşlarından biri olan robotik otomasyon alanına gençlerimizin ilgisinin çekilmesine ve onların cesaretlendirilmesine katkı sağlayacaktır. Endüstri 4.0 sanayi devrimi ile ürüne katma değer sağlamayan iş gücü kullanımının en aza indirileceği ve tüm sahada robotların kullanılacağı bir dönem giriyoruz.”  diye konuştu.

Konuşan, dans eden Sanbot’a ve satranç oynayan robota yoğun ilgi

Öte yandan Karabük Üniversitesi Teknoparkın fuaye alanında düzenlenen robot sergisinde ise yarışmaya katılan serbest kategori robot projeleri, robot ve robot teknolojileri konusunda Karabük Üniversitesinde geliştirilmiş proje ve çalışmalar sergilendi. Sergide insansı robot Sanbot da yer aldı. Sergiyi gezenlerin, özellikle de ilkokul öğrencilerinin Sanbot’a ilgisi yoğun oldu. Sanbot, ziyaretçileriyle sohbet etti ve Erik Dalı şarkısı eşliğinde bol bol dans etti. Robot sergisinde ayrıca satranç oynayan robot da büyük ilgi gördü.

Karabük Üniversitesinde düzenlenen Uluslararası Robot Yarışması 13 Nisan Cuma günü gerçekleşecek final müsabakaları ile sona erecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here