DR.RENGİN TÜRKGÜLER’İN TÜM YAZILARINI TAKİP ETMEK İÇİN GURUBUMUZA KATILIN(TIKLAYINIZ)

Tiroid biyopsisi nedir?

Tiroid hormonun salgılanmasındaki dengesizlikler, diğer tüm organ ve sistemlerin sağlıklı çalışmasını da engeller.

Tiroid bezine ait hastalıkların tedavisinin en önemli adımının bu hastalıkların doğru biçimde tespit edilmesi olduğunu söyleyen Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, tiroid biyopsisi hakkındaki sorularımızı cevapladı.
Tiroid Hastalıkları Nelerdir, Neden Olur?
Vücudumuzdaki pek çok hayati fonksiyonu düzenleyen tiroid hormonu, boynumuzun ön kısmında bulunan tiroid bezi tarafından salgılanır. Tiroid hormonları henüz bebek anne karnındayken faaliyete geçer. Doğumdan önce ve sonra zihinsel ve bedensel gelişim, büyüme ile yaşam boyu metabolizma faaliyetlerinin düzenlenmesinde çalışmaya devam eder. Tiroid bezine ait bozukluklar ve tiroid hormonunun gereğinden az ya da çok salgılanmasına bağlı gelişen hastalıklar, tüm vücut sistemleri için sorun oluşturur. Tiroid bezi hastalıklarını;
Hipotiroidi (tiroid bezinin az çalışması), Hipertiroidi (tiroid bezinin fazla çalışması), Tiroidit (tiroid bezi iltihabı), Guatr (tiroid bezinin büyümesi) olarak sıralayabiliriz. Tiroid bezi hastalıklarının nedeni, ülkemizde en sık iyot eksikliği olmak üzere, genetik ya da çevresel faktörler olarak değerlendirilir.
Tiroid Hastalıkları Nasıl Teşhis Edilir?
Tiroid hastalıkları, boyunda şişlik, ağrı, sebepsiz kilo alma ya da verme, ellerde titreme, aşırı terleme, çarpıntı, yorgunluk, kolesterol yükselmesi, tansiyon düzensizlikleri gibi şikayetlerle kendini belli eder. Tiroid hastalıklarının teşhisinde, ultrasonla görüntüleme tekniği kullanılır. Günümüzde pek çok hastalığın teşhisinde kullanılan ultrason, ses dalgalarının hareketlerinden yararlanılarak görüntüleme yapar. Bu yüzden hastanın zararlı ışınlara maruz kalmadığı, güvenli bir uygulamadır. Görüntüleme bilinen ultrason aletiyle, “prob” denen daha küçük bir başlıkla, boyun bölgesi taranarak yapılır. Tiroid bezinin boyutları, nodül olup olmadığı, varsa nodül boyutları bu şekilde tespit edilir. Tiroid Biyopsisi Nedir? Tiroid bezinin iyi huylu ve kötü huylu hastalıkları vardır. Tiroid ultrasonu ile tespit edilen nodüllerin iyi huylu olup olmadıklarının tespiti için bu nodüllere ait parçaların laboratuvar ortamında incelenmesi gerekir. Radyoloji uzmanları tarafından ve ultrason eşliğinde gerçekleştirilen tiroid biyopsisi ile nodüllerden örnek alınır. Bu işlem ince bir iğne ile hasta lokal anestezi altındayken yapılır. Muayenehane şartlarında, aynı gün yapılabilen çok kısa ve kolay bir işlemdir. Hastaya anestezi uygulandığı, kullanılan iğne çok ince uçlu olduğu ve tiroid nodüllerinde sinir hücresi olmadığı için, işlem çok fazla ağrı ve acıya neden olmaz. Hastalar acıdan çok rahatsızlık hissinden söz ederler. Tiroid biyopsisi için özel bir hazırlık gerekli değildir. Tiroid ultrasonuyla aynı gün, hatta hemen ultrason çekimi sırasında, girişimsel radyoloji uzmanı doktorlar tarafından yapılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here