Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve Gazze sınırında çıkan olaylarla ilgili Ürdün, Endonezya, İran, Katar, Kazakistan, Kuveyt, Afganistan dışişleri bakanları ve İİT Genel Sekreteri Useymin ile telefonda görüştü. ( Anadolu Ajansı - Zuhal Demirci )
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve Gazze sınırında çıkan olaylarla ilgili Ürdün, Endonezya, İran, Katar, Kazakistan, Kuveyt, Afganistan dışişleri bakanları ve İİT Genel Sekreteri Useymin ile telefonda görüştü.

ANKARA (AA) – Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve Gazze sınırında çıkan olayların ardından Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el-Useymin, Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah Halid Al Hamad Al Sabah ve Afganistan Dışişleri Bakanı Saluhiddin Rabbani ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın daha önce aldığı karar doğrultusunda, ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini dün resmen Kudüs’e taşıması, bölgede infiale yol açtı.

İsrail askerleri, ABD’nin Kudüs’te büyükelçilik açmasını protesto etmek için abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan 60 Filistinliyi şehit etti, 2 bin 770’in üzerinde Filistinliyi yaraladı.

İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırısına sert tepki gösteren Türkiye, şehit Filistinliler için 3 günlük milli yas kararı aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here