Candida albicans doğal olarak insan florasında bulunan bir mantar türüdür. Çok sayıda candida hiç bir hastalık oluşturmadan ağız, bağırsak, vajina ve deri florasında bulunur. Bağışıklık sistemindeki yetersizlik durumunda kontrolsüz çoğalıyor ve bir çok hastalığa sebep oluyor.
Peki neden bağışıklık sistemimiz bozuluyor?

Başlıca nedeni beslenme alışkanlığı bozukluğudur. Tükettiğimiz hazır gıdalar , fazla şekerli tatlılar, unlu ürünler , hormonlu gıdalar, yüksek karbonhidrat içerikli öğünler..
Bizi anlık olarak doyuran ama aslında besleyici yönden bir faydası olmayan, yerken aşırı mutlu hissettiren ve yarın hasta etmediği için zararsız zannettiğimiz bu yiyecekler her defasında faydalı floramıza darbe indirip bağışıklığımızı çökertiyor.
Gereksiz kullanılan antibiyotikler ,Doğum kontrol ilaçları ,Stresli yaşam, uyku düzensizliği
Sağlıksız diyetler , zayıflama çayları, laksatif kullanımı…
İşte tüm bunlar bizim minik faydalı bakterilerimizi öldürüp ,fırsatçı flora diye adlandırdığımız bakteri ve mantarların sayısının artmasına sebep oluyor.

Bağırsak floramızın bozulduğunu candidaların çoğaldığını nasıl anlarız ? Belirtileri nelerdir ?

Candida mantarı vücuda alınan karbonhidratın etil alkole ve karbondioksite dönüşmesine sebep oluyor ve nefesten kötü kokulara sebep oluyor.                                              Karbondioksit oluşturduğu için karında şişkinlik yapıyor. Eğer diyet yapıyorum ama hala karnımdaki şişkinlik geçmiyor diyorsanız sebebi candida olabilir.                                        Diyete ve lifli beslenmeye rağmen kabızlık, ağız içi aftlar, psikolojik ve fizyolojik yorgunluk  bahar alerjileri , besin alerjileri mide yanması , bağırsak ağrıları ,parmak veya ayak mantarı Dişlerde pas ve dil üzerinde beyazımsı tabaka ,genital kaşıntılar , akıntı ve iltihap,darbe alındığında cildin çok çabuk morarması
Yukarıdaki belirtilerin bir kaç tanesinden şikayetçiyseniz sebebi candida mantarı olabilir.
Candida mantarı hafife alınacak bir durum değildir. Araştırmalar hastalığa en çok sebep olan mantar olduğunu gösteriyor. Obezite ,diyabet, kanser, otizm, hiperaktivite ve hormonal bozukluk gibi çağımızın yaygın hastalıklarına sebep oluyor.

Şimdi gelelim en önemli konuya. Tüm bu belirtiler bende var diyorsanız evde çok basit bir tükürük testiyle bunu kontrol edebiliriz. Yapmamız gerekenler;

1 bardak oda sıcaklığındaki içme suyuna sabah uyanıp hiç bir şey yemeden içmeden tükürüyoruz ve 15 dk boyunca gözlemliyoruz.
Eğer tükürük suyun yüzeyinde kalıyorsa tebrikler candida mantarınız yok denektir.
Fakat  dibe çöküyorsa, deniz anası görünümü oluşturup saçaklar oluşturuyorsa veya suda yüzen bulutumsu parçalar varsa maalesef candida bağırsak ve ağız florasını bozmuş demektir
İşte şimdi yapmamız gereken en önemli şey beslenme tedavisi uygulamaktır. Candidaları besleyen yiyecekler tükettikçe maalesef git gide çoğalmaya devam edecekler.
Öncelikle şeker ve yüksek karbonhidrat içerikli yiyeceklerden uzak durmamız gerekiyor.
Antifungal özellikli besinleri yani mantar öldürücü besinlere ağırlık vermemiz gerekiyor. Bunlar ; Hindistan cevizi yağı , sarımsak ve zerdeçal.                                            Bağırsak bakterilerini destekleyip sağlıklı bir sindirim ve bağışıklık sistemine sahip olursak minik dostlarımız candida ile savaşacaktır.
Bağırsak florası için fermente besinler tüketilmelidir . Bunlara Alman turşusu, ev yapımı kefir , ev yapımı yoğurt ve kombu çayı  örnek verilebilir.  Bunlarla birlikte probiyotik takviyesi de yapılabilir . Lactobacillus ağırlıklı probiyotikler candida ile savaşırlar.
Karbonatlı suyla ağız gargarası yapmak, karbonatlı suyla detoks banyoları yapmak, çevremizi toksinlerden temizlemek de candidaları temizlemeye yardımcı olur.
Özetlemek gerekirse beslenmemiz bizim tüm hayatımızı etkiler lütfen tatlı krizlerine , hazır gıdalara , yüksek karbonhidratlı yiyeceklerin o cazibesine kanmayın. Dinç, sağlıklı ve hep genç kalmanın sırrı burda!!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here