Baş dönmesi bir hareket yanılsaması olarak kabul edilir. Denge kaybıyla birlikte insanların hayatını kötü yönde etkileyen durumlar arasında yer almaktadır.

Günlük hayatta bu durumun nedeni yorgunluğun veya stresin getirdiği bir etki olarak düşünülür ve çok önemsenmez. Fakat baş dönmesi ve dengesizlik birçok beyin hastalığının habercisi olabilir. Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, beyin ile ilgili sorunların tanılarını koymak için kullanılan “Karotis Vertabral Doppler” hakkında merak edilenleri anlattı.

Baş dönmesi ve denge kaybını önemseyin!

Boyunda bulunan ve beyne kadar uzanan damarlar “Doppler Ultrason” ile değerlendirilir. Boyunda iki adet önde ve iki adet arkada, beyni besleyen damarlar vardır. Önde bulunan damarlara karotis arterler, arkadakilere ise vertebral arterler denilir. Beyinde sağa ve sola bağlı olarak işlem görürler. Bu damarlar, toplumda şah damarı olarak bilinir.

Beyni besleyen bu damarlar zaman içinde kireçlenebilir. Bu kireçlenmeler beyinde bir damarı tıkayabilme riski taşır. Genellikle tıkanmış ya da daralmış damarlar beyne zaman içinde pıhtı atabilir. Bu sorunlar hastada baş dönmesi, sendeleme, konuşma bozukluğu ve inme gibi sorunlara yol açar. Oturan veya yatan hastanın aniden kalkması durumunda oluşan göz kararması, baş dönmesi ve denge kaybı hasta şikayetlerinin başında gelmektedir.

Karotis Vertebral Doppler nedir?

Karotis Vertebral Doppler ultrasonografi, karotis ve vertebral arterlerin incelenmesinde kullanılan güvenilir, ucuz ve zararsız görüntüleme yöntemidir. Bu doppler ultrasonografinin doğru bir şekilde değerlendirilmesi için işlemin yeterli teknik bilgiye sahip bir radyoloji uzmanı tarafından uygulanması gerekmektedir. Ayrıca radyoloji uzmanının deneyimi ve cihazı çok iyi tanıması da oldukça önemlidir.

İnceleme sonucu hasta herhangi bir acı veya ağrı hissetmez. Radyasyon içermeyen Karotis Vertebral Doppler ile öndeki damarlar karotis arterler ve arkadaki damarlar vertebral arterler görüntülenir. Doppler ultrasonografi ile beyinde bulunan damarların ve bu damarların yanında olan organların sorunlarına tanı konur.

Karotis Vertabral Doppler’de damarlarda darlık veya tıkanıklık olduğunda akım hızı çok daha fazla artmaktadır.Damarlar tek tek incelenir. İnceleme sonrasında da raporlama yapılır.Damarda darlık varsa tanımlanır ve akım hızının normal bölgedeki akıma göre ne kadar arttığı tespit edilerek yaklaşık darlık oranı belirtilir. Bu nedenle darlıkların ve tıkanıkların tespit edilmesinde en hassas yöntem renkli doppler incelemesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here