Karabük’te, görülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) ilişkin davada karar verildi.

Bank Asya eski çalışanları ve KHK ile kapatılan Karabük Safranbolu İş Adamları Derneği (KASİAD) yöneticilerinin aralarında bulunduğu 19 sanığın yargılanması tamamlandı.

Tutuklu 7 sanık(Beytullah Çağlıyan,Eyüp Keser,Adem Okçu,Mehmet Körpen,Sadık Benlioğlu ve Murat Yetişir) iletutksuz sanıklar ile avukatların katıldığı davada son savunmaları istenen sanıklar suçlamaları reddederek beraatlerini talep ettiler.

Tutuklu bulunduğu süre içerisinde cezaevinde hauatını kaybeden Murat Tüfekçi’nin davasını düşürülmesinin talep edildiği Cumhuriyet Savcısının mütealasında 15 sanığa “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan cezalandırılmasını istedi.

Kararını açıklayan Mahkeme heyeti,isnat edilen suçtan dolayı sanıklardan Ramazan Taşkıran’a 9 , Ahmet Ramazanoğlu ve  Beytullah Çağlıyan’a 8 yıl 9 ay,Murat Yetişir’e 8 yıl 1 ay 15 gün, Sadık Benlioğlu,Mehmet Körpe ,Mustafa Duman ve Adem Okcu’ya 7 yıl 6 ay Mustafa Gencay’a 3 yıl 9 ay,Aynur Gencay,Tamer Akbaş ve Mustafa Tulumoğluna ise 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi.

Adem Okçu,Beytullah Çağlıyan,Murat Yetişir ve Ahmet Ramazanoğlu’nun tutukluluk hallerinin devamına karar verem Mahkeme Heyeti Ramazan Taşkıran hakkinda ise adli kontrol şartı ve yurt dışı yasağının devamına hukmetti.

Ayrica Sadık Benlioğlu ve Mehmet Körpenin sağlık durumları ve yaşları göz önüne alınarak tahliyelerine karar verildi.

M.A.E’ya ceza verilmesine yer olmadığına karar veren heyet N.Ç ve M.K’nın beraatine,cezaevinde hayatını kaynedem Tüfekçi hakkında ki davanin düşürülmesine karar verdi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here