FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRENCİ PANO – AK PARTİ KARABÜK MİLLETVEKİLİ Sn: NİYAZİ GÜNEŞ RÖPORTAJI

Bölüm:1

* Yeni eğitim öğretim yılı başladı. Karabük Üniversitesinin Karabük’teki rolünü nasıl buluyorsunuz ?

“Karabük’ün üçte biri öğrencidir.”

“Karabük Üniversitesi Karabük’e değer katan ve Karabük’ün gerek kültürel gerek sosyal faaliyetler açısından kalitesini yükselten bir üniversitedir.  Öğrenci sayısı itibariyle,  Karabük’ün üçte biri öğrenci durumundadır. Düşünelim ki, elli bin üniversite öğrencimiz var, otuz yedi binde ilk öğretim  öğrencimizin olduğunu düşünürsek aşağı yukarı seksen bine yakın eğitim ve öğretim çerçevesi içerisinde bulunan kitlemiz var. Dolayısıyla Karabük’ün üçte biri öğrenci durumundadır. Türkiye genelindeki istatistiki durumu nedir onu tam bilemiyorum fakat diyebilirim ki Karabük bu konularda üst sıralarda yer alır.
O bakımdan Karabük’e değer getiren ve hareket getiren işlerin başında eğitim ve öğretim faaliyetleri geliyor. Karabük üniversitesi de bu konuda başrolü üstlenmiş durumdadır.  Buradaki durum yani kalite ve nitelik itibariyle aynı seviyede bir at başı durum var mıdır derseniz onu biraz tartışmamız gerekebilir, ama zaman içerisinde nitelik ve kalite durumundaki eksiklikler giderilebilir. Bu gerek, akademik kadronun temini bakımından, gerekse diğer eksik kalan donanımlar zaman içerisinde telafi edilebilir.  Bu bakımdan Karabük Üniversitesi,  Karabük’ün hareketlenmesi karabük‘e bir değer getirmesi bakımından, üniversitenin kurulması ve kurulması safhasında ki çalışmalar faaliyetler ve bugüne kadar gelmesinde emeği geçen herkese Şükran borçluyuz. Bundan sonra bizim üzerimize ne görevler düşüyor,  bunu istişare etmemiz bunun müzakeresini yapmamız gerekir.”

* Yeni eğitim öğretim yılıyla birlikte yaklaşık 5.000 civarında Uluslararası öğrenci geldi ve çoğunluğu Afrika  ve asya kökenli öğrenciler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

“Karabük’te eğitim gören çocuklara velilik yapmak göz kulak olmak zorundayız, eğitimlerini kolaylaştırıcı tedbirler almak zorundayız.”

Karabük’e dışarıdan Öğrenciler geliyor, Hatta ülke dışından Öğrenciler geliyor. Dolayısıyla bir çeşitlilik var burada bir farklılık var bu Karabük için önemlidir. Bunun maddi katkıları şüphesiz yatsınamaz ama bununla beraber değişik kültürlerin burada harmanlanması da Karabük’e çeşitlilik kazandıracaktır. Bizim Karabüklüler olarak, üzerimize düşen görevlerden birisi de dışardan gelen öğrencilerimize yardımcı olmaktır, eğitimlerini kolaylaştırıcı konularda katkı vermektir. Karabük’ün geleceği acısından faydalı olacaktır. Karabüklüler olarak Karabük’te eğitim gören çocuklara velilik yapmak göz kulak olmak zorundayız, eğitimlerini kolaylaştırıcı tedbirler almak zorundayız. Konaklama acısından Karabüklüler üzerine düşeni yapmış gözüküyor.  Önce ki yıllarda böyle eksikliklerimiz vardı.
Türkiye’de son dönemde bir Afrika’ya Açılım söz konusudur. Afrika’da bizim ekonomik sosyal ve kültürel açıdan değerlendirmemiz gereken alanlar var. Afrika daha önceki yıllarda hep Avrupa tarafından sömürülen bölgelerdir ve bizim rengimizde ki insanlara tereddütle bakarlar çünkü Avrupalılar sömürü düzeni üzerine kurulduğu için o bölgenin kaynaklarından yararlanarak talan gerçekleştirdiler. Bizim samimiyetimizi bizim iyi niyetimizi gördükleri zamanda itimat ederler. Buraya öğrencilerin Afrika’dan geliyor olması bir eksiklik olamaz. O öğrencilerin burada eğitimlerini tamamlamaları ve ülkelerine dönmeleri bizim açımızdan bir kazanım olacaktır bunu böyle görmemiz gerekir.  Yani o insanları bağrımıza basalım demek isterim . Ama sadece bu bölgelerden  değil, Türk cumhuriyetleri ve daha değişik başka bölgelerden de öğrencilerimizin olması gerekiyor,  tabii bu da Üniversitemizin dünya çapında tanınır olmasına bağlıdır. Türkiye’den bir öğrenci, Avrupa’da Amerika’da bir üniversiteyi tercih ederken, Üniversite’nin eğitim kalitesine bakarak tercihte bulunur.  Burada bizim üniversitemize de kendisini tanıtması acısından büyük rol düşüyor.

*Kardemir Karabük Sporun son dönemde içinde bulunduğu durum konusunda ne düşüyorsunuz?

“Karabükspor gibi ligden düşen bir takım olmadı henüz.”

Karabük spor ile ilgili bir Karabük çocuğu olarak üzüntü duyuyorum. Bugün düşmüş olduğu hazin durum her Karabüklüyü üzüyor ama Karabük halkının burada bir suçu günahı yok,  bu konuda görev üstlenmiş olanların vebali var ama Karabük spor Kardemir’in bir takımıdır. Kardemir Karabük spordur Kardemir’in yetkilileri Karabük Spor’un düştüğü bu durumdan üzüntü duymalıdır. Karabük sporun tüzüğünde Kardemir Yönetimi Karabük sporun hamisidir yazar, ne demek hamilik müşkül durumlara düştüğü zaman el uzatır ve durumdan kurtarır manası çıkar ve tüzüklerinde böyle yazmış olmalarına rağmen Kardemir Yönetimi bu duruma seyirci kalmışlardır. Bu durum Karabüklüleri üzmektedir. Her Karabüklü kardeşimiz her hafta sonu Karabük spor’un buraya gelen takımlara 3-0, 5-0 yenilmesinden büyük bir rahatsızlık duymaktadır. Karabük spor’un ligden bu şekilde düşmesi de bir rahatsızlık konusudur Karabükspor gibi ligden düşen bir takım olmadı henüz. Karabük sporun bugün içinde bulunduğu durumu Karabük spor haketmiyor.  Karabükteki yetkililer olarak biz bir araya geldik ama kardemir yetkilileri bu toplantılara o seviyede katılmadılar bu sorun kendi sorunları olmasına rağmen uzak durdular.  Tabi bugüne kadar karabükspor’a yaptıkları unutulacak değildir karabükspor 1.ligde süper ligde oynadıysa Kardemir’in sayesindedir yine öyle olmalıdır buna imkan ve fırsat vardır yani Kardemir’in Karabükspor’u bugün düştüğü durumdan kurtarmaya imkanı ve fırsatı vardır. Olmasa biz zaten bunları söylemeyiz eğer bundan sonra biz Karabükspor’un yanında olmayacağız Karabükspor Kardemir’le anılmayacak derlerse, o zaman karabükspor’u Karabüklülere vermeleri gerekir ama borçsuz vermeleri gerekir. Eğer borçsuz Karabük sporu Karabüklülere verirlerse Karabüklüler karabükspor’u el üstünde tutarlar yaşatırlar ve bugün içine düştüğü durumdan da kurtarırlar.

*Karabük’te daha önce sürekli gündeme gelen ama bir türlü adım atılmayan bir konu hava alanı yapımı? Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

“Dersimize çalışıyoruz.”

Bizden Önce görev almış büyüklerimiz var onlar ne söylemişlerse bizde takip edeceğiz. Dersimize çalışıyoruz.  Karabük’e ulaşımı kolaylaştırıcı gerek karayolu gerek havayolu gerekse demiryolu konularında önümüzde alacağımız tedbirler var bu hususlar önümüzdeki yılların gündemidir. Yerel  seçimler de geliyor yaptıklarımızı yapamadıklarımızı, neler yapacağımızı, ifade edeceğiz biz ödevimizi yapacağız inşallah.

*2017 yılında ülke geneli Hava Kirliliği Raporu açıklanmıştı  (açıklayan Çevre Mühendisleri Odası) buna göre Türkiye’de 81 ilden sadece 6’sının havasının temiz olduğu açıklandı. Dumanlı kent olarak da adlandırılan şehrimizdeki hava kirliliği ve çevre kirliliği hakkında düşünceleriniz neler?

“ Medeni ülkelerde durum böyle değildir, bu sorunlar çözülmüş durumdadır.”

Demir Çelik fabrikalarının olduğu kentlerde hava kirliliği biraz daha fazla konuşulan bir konudur. Karabük’teki hava kirliliği konusu dünün bu günün konusu değildir yani karabük’ün kuruluşundan bu yana var olan bir sorundur. Bu sorunun giderilmesi gerekiyor. Medeni ülkelerde durum böyle değildir, bu sorunlar çözülmüş durumdadır. Kardemir’in bu konuda çalışmalarının olduğunu duydum. Anladığım kadarıyla önümüzdeki yıl içerisinde veya bu yılın sonlarında bize daha önceki söylemlerinde ekim ayı denilmişti, yapılan çalışmaların sonuç vereceği söylenilmişti. Bu konu önümüzdeki birkaç ay içerisinde sonuçlanması gereken bir konudur biz de konunun takipçisi olacağız. Türkiye’de ağır sanayinin olduğu kentlerde bu sorun var daha önce ki yıllarda doğalgazın olmadığı dönemlerde kış aylarında Karabük’ün havası daha kötüydü ama doğalgaz hafifletti ilçelerimize de doğalgazı yaygınlaştıracağız. Kardemir üretim artışıyla da paralel olarak tedbirleri almak durumundadır her şeyden önce insan hayatı önemlidir.  Karabük’te gerekli önlemler alınırsa güzel sonuçların ortaya çıkacağını düşünüyorum.

*Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin geçtiğimiz gün kişisel sosyal medya hesaplarından yaptığı canlı yayın gündeme oturmuştu, vergilinin bu tutumunu nasıl buluyorsunuz? Karabük’te bu çevre kirliliği yeni mi keşfedildi?

“Karabük’teki hava kirliliği konusu dünün bu günün konusu değildir.”

Rafet Bey’in açıklamalarını okumadım ama şunu demek isterim Karabük’te ki sorun birkaç gün içerisinde çıkmış bir sorun değil, yani bu sorun Karabüklüler biliyor ki uzun zamandır var olan bir sorun, hep dile gelmesi gereken bir sorundur.  O bakımdan hemen bugün sorun ortaya çıkmış gibi değerlendirmek olmaz yarın da bu sorun ortadan kalkmayacak ama mutlaka bu sorunun ortadan kalkması için Belediyemiz dahil Valiliğimiz, Milletvekillerimiz siyasi kadrolar ve Kardemir Yöneticileri birlikte bu konunun üstünde durmaları ve Karabük Halkının rahat bir hayata ve yaşama kavuşmalarını sağlamaları gerekir.

Röportaj:Gülbahar GÜMÜŞ

VEKİLİMİZLE YAPILAN RÖPORTAJIN 2.BÖLÜMÜNÜ KAÇIRMAMAK İÇİN  TIKLAYINIZ

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here