Öğrenci Pano

YAZARIN DİĞER ÇALIŞMALARINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Öyle bir rakamdır ki o, kimi zaman bir hiç, kimi zaman eklendiği rakamı yükseklere çıkaran. Sola mı, sağa geleceği önemli bir rakamdır.

Hayat gibi… Var oluşumuz sıfırdan başlar. Görmeden, yürüyemeden, konuşamadan, düşünemeden, muhakeme yeteneği olmadan. Yürümeye başlarız sınırlar çerçevesinde, dokunmayı yaşarız, tat almayı keşfederiz, heceler cümleleştikçe iletişim başlar, düşünceler hep oyun tarzındadır, muhakeme yeteneği ise 12 yaşında merhaba der bizlere. Büyüklerimiz, ebeveynlerimiz vardır sağımızda, solumuzda. Bir zaman sonra evden ayrılırız, eğitim, evlilik ya da başka bir neden ile.

Yanımızda o saatten sonra kim olursa olsun, an gelir tek başına adımlar atarız, karar verirken veya değişim seçeneklerinde tercih seçimlerimizde. Ne kalmıştır elimizde, ailemizden ayrıldıktan sonra? Sağımızda ve solumuzda bizlere hayatın rüzgarlarında yelken olabilecek neler vardır? Denizin ortasında çaresizce kara ararken gözlerimiz, bizlerin rotasını belirleyen ne olacaktır? Ya da seçimlerin varlığını fark etmemizi sağlayan, hangisinin bizim ve bütünün hayrına olacağını işaret eden şeyi nereden bulacağız?

Kısacası hayat, yolumuzdaki sıfır solda mı olacak, sağda mı? Herkes kendi bakış açısına göre, yetiştirilme şartlarına ve ekonomik sınırları içerisinde haklıdır. Her birey suçsuz, masum doğar. Normal bir ruhsal yapıya sahip her aile, çocuklarını sevgi ve hoşgörü ile yetiştirir. Hayat mücadelesi olarak tabir edilen gün içerisindeki koşuşturmalar esnasında, geleceğe dair hayallere yetişme çabası içerisinde, hak ve hukuk temelinde ne almalıdır? Sevgi… İçinde hoşgörüyü barındıran, sevgi.

Yüreğinde çıkarsız sevgi taşıyan her güzel gönül bilir ki, güzel söz yılanı deliğinden çıkarır. Taşıyanı hafif bir tebessüm sahibi kılar. Tebessüm karşılığında tebessümle karşılanması çok olağandır. İşte, sevgi adını verdiğimiz sıfırın nasıl kullanılacağı, artık sahibine aittir. Ailesinden gördüğü, yüreğine bırakılan sevgiyi sağda mı, solda mı tutacağı artık o yetişkinin elindedir. Değerini bilene verilmek üzere emaneten taşınan aşkın sevgisi, insan sevgisi, evlat sevgisi, hayvan sevgisi, toplum sevgisi, meslek sevgisi… Hayatınızda olan insanların, sağında yer almanız dileğiyle…

Sevgiyle kalın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here