ANKARA (ANKA) – Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kasım ayı başında itibaren cihaza bağımlı olan ağır kronik hastalara 200 TL elektrik fatura desteği verileceğini açıkladı.

SON DAKİKA GELİŞMELERİNİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk’un yaptığı yazılı açıklamaya göre, ağır kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olan hastaların bulunduğu hanelerin elektrik fatura bedeli ve kesintisiz güç kaynağına yönelik ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik çalışmaların sonuna gelindi. Bakan Selçuk, elektrik desteği programının Kasım ayı başında başlatılacağını, başvuruların, il ve ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılabileceğini açıkladı.

Selçuk, destekten 3294 sayılı Kanun kapsamında muhtaç durumda olduğu tespit edilen ve 2828 sayılı Kanun kapsamında evde bakım yardımı almayan, kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı şekilde hayatını sürdürmek durumunda kalan hastaların faydalanacağını belirtti.

Yardım programının Elektrik Tüketim Desteği, Kesintisiz Güç Kaynağı Desteği ve Birikmiş Elektrik Borcu Desteği olmak üzere üç bileşenden oluşacağını kaydeden Bakan Selçuk, “Elektrik Tüketim Desteği ile hak sahiplerinin konutlarına ait elektrik faturalarına destek olmak için kullanılan cihazın elektrik tüketim düzeyine göre aylık 200 TL’ye kadar yardım yapılacak. Kesintisiz Güç Kaynağı Desteği ile de hak sahiplerine kesintisiz güç kaynağı sağlanabilecek. Yardımın başladığı ilk ay, tek sefere mahsus olmak üzere hak sahibi hanelerin cihaza bağlanma tarihinden sonraki birikmiş elektrik borçları da ödenecektir” dedi. (ANKA)

(MLT/YE)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here