İNSANLARIN YAŞANTILARI İÇERİSİNDEKİ POSTÜR (DURUŞ) BOZUKLUKLARINI DÜZELTMEK VE YANLIŞ POSTÜR SEBEBİYLE OLUŞAN RAHATSIZLIKLARI ÖNLEMEK ADINA KİŞİYİ TAKİP EDEN, UYARAN GİYİLEBİLİR VE MOBİL UYGULAMALI BİR ÇÖZÜM OLAN 'POSTÜR TAKİP VE UYARI CİHAZI' PROJESİ, YARIŞMADA BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI. (RIDVAN BOSTANCI/KARABÜK-İHA)

KARABÜK (İHA) – Karabük Üniversitesi Tıp Mühendisliği Bölümü 2017-2018 yılı mezunları, geliştirdikleri postür (duruş) bozukluklarına çözüm getiren çalışmayla ‘TÜBİTAK 2 bin 238 Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması’nda Samsun bölge birincisi oldu.
TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen ‘2 bin 238 Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması’nda Karabük Üniversitesi Tıp Mühendisliği Bölümü 2017-2018 yılı mezunlarından Ahmet Çalışkan, Ali Tuncay Yılmaz, Deniz Baran Demirhan, Oğuzhan Harman ve Samet Yıldız geliştirdikleri ‘PosTRue; Postür Takip ve Uyarı Cihazı Prototipi’ ile Samsun bölge sergisi kapsamında ‘Tekno Girişimcilik’ kategorisinde birincilik ödülünü kazandı.

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ TIP MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 2017-2018 YILI MEZUNLARI, GELİŞTİRDİKLERİ POSTÜR (DURUŞ) BOZUKLUKLARINA ÇÖZÜM GETİREN ÇALIŞMAYLA ‘TÜBİTAK 2 BİN 238 GİRİŞİMCİLİK VE YENİLİKÇİLİK YARIŞMASI’NDA SAMSUN BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU. (RIDVAN BOSTANCI/KARABÜK-İHA)

İnsanların yaşantıları içerisindeki postür (duruş) bozukluklarını düzeltmek ve yanlış postür sebebiyle oluşan rahatsızlıkları önlemek adına kişiyi takip eden, uyaran giyilebilir ve mobil uygulamalı bir çözüm olan ‘Postür Takip ve Uyarı Cihazı’ projesi, yarışmada büyük beğeni topladı.
‘PosTRue; Postür Takip ve Uyarı Cihazı Prototipi’ ile TÜBİTAK 2 bin 238 Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması’na başvuran KBÜ’lü mühendisler, internet üzerinden gerçekleştirilen ön elemeyi geçerek Tekno Girişimcilik kategorisinde Samsun Bölge Sergisi’ne katılmaya hak kazandı. Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) 8-10 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılan Samsun Bölge Sergisi’nde ilkokul, lise ve üniversite öğrencilerine, öğretmenler ve öğretim üyelerine sergilenerek projenin jüri sunumu yapıldı. Danışmanlığı, Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tıp Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tamila ANUTGAN tarafından yürütülen ‘PosTRue; Postür Takip ve Uyarı Cihazı Prototipi’ projesi, Samsun Bölge Sergisi kapsamında birincilik ödülünü kazandı.
Bu yıl ilk kez bölgesel formatta düzenlenen yarışmalarda bölge sergileri 8-10 Ekim 2018 tarihlerinde Erzurum, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya ve Samsun illerinde gerçekleştirildi. 2017 yılında 532 projenin başvurduğu yarışmalara bu yıl toplam 809 proje başvurusu yapıldı. Başvuru oranının yaklaşık yüzde 52 arttığı yarışmalarda; ‘2 bin 238 Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması’na 428 başvuru alındı.
Final Sergisi 12-14 Kasım Tarihlerinde Ankara’da
Bölge sergilerinde birincilik ödülü kazanan projeler, 12-14 Kasım 2018 tarihlerinde Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenecek olan final sergisinde yarışacaklar. Final sergisi 15 Kasım 2018 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Konferans Salonu!nda gerçekleşecek olan ödül töreni ile son bulacak. Her alt kategoride birinci olan projeye 10 bin TL, ikinci olan projeye 7 bin 500 TL ve üçüncü olan projeye 5 bin TL para ödülü verilecek.
(RB-OA-Y)

TÜBİTAK BİLİM İNSANI DESTEK PROGRAMLARI BAŞKANLIĞI’NCA ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK DÜZENLENEN ‘2 BİN 238 GİRİŞİMCİLİK VE YENİLİKÇİLİK YARIŞMASI’NDA KARABÜK ÜNİVERSİTESİ TIP MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 2017-2018 YILI MEZUNLARINDAN AHMET ÇALIŞKAN, ALİ TUNCAY YILMAZ, DENİZ BARAN DEMİRHAN, OĞUZHAN HARMAN VE SAMET YILDIZ GELİŞTİRDİKLERİ ‘POSTRUE; POSTÜR TAKİP VE UYARI CİHAZI PROTOTİPİ’ İLE SAMSUN BÖLGE SERGİSİ KAPSAMINDA ‘TEKNO GİRİŞİMCİLİK’ KATEGORİSİNDE BİRİNCİLİK ÖDÜLÜNÜ KAZANDI. (RIDVAN BOSTANCI/KARABÜK-İHA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here