Ham petrol fiyatlarının Dünyada 85 dolardan 72 dolara inmesiyle birlikte geçen hafta 17 kuruş Bütün dünyada ham petrol fiyatlarının 85 dolardan 72 dolara inmesi ve dolardaki düşüşle benzine yapılan geçen hafta litrede 17 kuruşluk indirimden sonra bu akşamdan itibaren 15 ila 20 krş arasında yeni bir indirim bekleniyor.

Sektör temsilcileri, tarafından öngörülen indirim direkt pompaya yansıyacak.

Mayıs ayından itibaren döviz kurundaki artışın etkisini tüketiciye yansıtmamak için eşel monil sistemi uygulamasına geçilmesiyle kur artışı ÖTV’den karşılanıyordu.Motorinde devletin ÖTV alacağını iki hafta içinde tamamlaması beklenirken benzinde EŞel Mobil uygulaması sona erdi.

PÜİS (Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası)Başkanı İmran Okumuş, devletin ÖTV alacaklarının benzin için karşılandığını hatırlatarak, “Bu akşamdan itibaren benzinde 15 ila 20 kuruş indirim olacak ancak eşel mobil sistemine göre devletin motorinde 50 kuruş alacağı var. Motorinde yapılacak 25 kuruşluk indirim ÖTV’den karşılanacak” diye konuştu. Kasım sonu itibarıyla motorinde de indirimlerin pompaya yansıyacağını belirten Okumuş, motorinde de 20-25 kuruş indirim yapılacağını ifade etti. 

Bankaların kredi kartından aldıkları yüksek komisyonun bayileride zor durumda bıraktığını ifade eden Okumuş;

“Bankalar kredi kartı komisyon oranlarını yüzde 3’e kadar çıkardı. Ziraat Bankası ile bir anlaşma yaptık. Ziraat tüm bayilerimiz için kredi kartı komisyon oranını 1.85’e düşürdü. Bunu diğer bankalardan da bekliyoruz. Bu yönde bir adım atılırsa benzinde indirim için elimiz rahatlar.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here