TARİHİMİZİN ALTIN SAYFALARINDA YER ALAN ÇANAKKALE ZAFERİ'NİN 104. YILDÖNÜMÜ TÜM YURTTA COŞKUYLA KUTLANDI. O RENKLİ ETKİNLİKLERDEN BİRİ DE MAYA OKULLARI ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİ TARAFINDAN "SEFERBERLİK TÜRKÜLERİ" BAŞLIĞIYLA DEVLET TİYATROLARI CÜNEYT GÖKÇER SAHNESİNDE SERGİLENDİ. (EMİN KUVAT/ANKARA-İHA)

Emin Kuvat 
ANKARA (İHA) – Tarihimizin altın sayfalarında yer alan Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümü tüm yurtta coşkuyla kutlandı. O renkli etkinliklerden biri de Maya Okulları öğretmen ve öğrencileri tarafından “Seferberlik Türküleri” başlığıyla Devlet Tiyatroları Cüneyt Gökçer sahnesinde sergilendi. 
Anadolu’nun bağrından süzülüp gelen, yanık yanık çalınıp söylenen; kimi sevdadan, kimi sıladan, kimi yardan kimi anadan kimi babadan kimi de akla gelmez duygulardan bahseden seferberlik türküleri bu anlamlı gecede öğrencilerin canlı performansları ile yeniden hayat buldu. 
Günün anlamını vurgulayan bir kısa film ile başlayan gece Türkçe drama performansları, öğrencilerin şiir ve dans gösterileri ile devam etti. İki Keklik, Yemen, Yeni Cami Avlusu, Teyyaremi Uçurdum, Hey On Beşli türkülerinin söylendiği gece Çanakkale Türküsü ile sonlandı. 
Bu coğrafyada yaşananlardan, kimi Çanakkale’den, kimi Hicaz’dan, Yemen’den, kimi de bağrı yanık ananın dertleştiği iki keklikten Çanakkale’de şehit verdiğimiz tazecik erlerden dile gelmiş türküler ve gösteriler büyük beğeni topladı. 
(BC-SO-Y) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here