FACEBOOK’TAN BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

– Prof. Dr. Akdur, “Hiçbir besin anne sütünün yerini tutamaz” 

Rıdvan Bostancı 
KARABÜK (İHA) – Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Recep Akdur, doğadaki en mükemmel besin olan anne sütünün, bir annenin yeni doğmuş bebeğine verebileceği ilk ve en değerli armağanı olduğunu ifade etti. 
Anne sütünün bebekler için, ilk 6 ay mükemmel tek gıda olduğunu vurgulayan Akdur, “Allah’ın insanlara bahşettiği bir besin olan anne sütünden, bebekler mahrum kalmamalıdır” dedi. 
Annelerin bebeklerini doğar doğmaz doğru emzirmeye başlamasının, bebeklerin sağlığı açısından çok önemli olduğuna dikkat çeken Akdur şunları söyledi: “Anne sütü, bebekler için ilk 6 ay mükemmel tek gıdadır. Her annenin bebeğine yetecek kadar sütü mutlaka vardır. Bebeklerimize ilk 6 ay anne sütünden başka besinler verilmemeli, 6.aydan sonra uygun ek gıdalar yine anne sütüyle beraber verilmelidir. Uygun ek besinlerle beraber emzirme 2 yaşına kadar sürdürülmelidir. Ülkemizde, özellikle kentlerde bebekler için zamanından önce ek besinlere başlanılması çok önemli bir sorun. Bebek ağladıkça ek besinler verilmesi yaygın olarak görülüyor. Ne yazık ki bu çok yanlış ve çok sakıncalı bir uygulama. Özellikle ilk 6 ay, hiç bir besin anne sütünün yerini tutamaz. Annelere neden emzirmeyi bıraktıkları, neden bebeklerine ek besinler verdikleri sorulduğunda, ‘yeterli sütüm yoktu’, ‘bebeğim istemedi’, ‘sütüm bebeğimi doyurmuyordu’ şeklinde yanıtlar alınabilir. Aslında bu anneler, tüm bu ve buna benzer yanlış kanaatlerinin, bebeklerini emzirmelerini engellediğini ve bebeklerinin anne sütünden mahrum kalmasına yol açtığını bilmelidirler. Anneanne, babaanne, kayınvalide ve aile büyüklerine de emzirme, anne sütünün önemini gelinlerine, kızlarına, torunlarına anlatma konusunda çok önemli görevler düşüyor. Emzirme ve 
anne sütüyle ilgili yanlış uygulamalar, erken ve uygun olmayan ek besinler konularında, kızlarına, torunlarına ve gelinlerine destek olmalıdırlar.” 
(RB-SÖ-Y) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here