16 ÜLKEDEN BAKAN, 4 ÜLKEDEN BAKAN YARDIMCISI VE 8 ULUSLARARASI KURULUŞTAN BAŞKAN VE ÜST DÜZEY YÖNETİCİNİN KATILDIĞI ZİRVE'NİN ANA GÜNDEM MADDESİ, TARIMSAL GIDA SEKTÖRÜNDE SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME VE YENİLİKÇİLİK İHTİYACINI KARŞILAMAK ÜZERE ATILMASI GEREKEN ADIMLAR OLDU. (EMİN KUVAT/ANKARA-İHA)

– Tarım Bakanlarına dünya basınından yoğun ilgi 
– G20 Niigata Tarım Bakanları zirvesi 
– Zirvenin açılışına 28 ülkenin Tarım Bakanı ve yardımcıları katıldı 

Emin Kuvat 
ANKARA (İHA) – G20 Tarım Bakanları Zirvesi, ev sahibi Japonya Tarım, Orman ve Balıkçılık Bakanı Takamori Yoshikawa’nın yapmış olduğu açılış konuşmasıyla başladı. 
16 ülkeden Bakan, 4 ülkeden Bakan Yardımcısı ve 8 uluslararası kuruluştan başkan ve üst düzey yöneticinin katıldığı Zirve’nin ana gündem maddesi, Tarımsal gıda sektöründe sürdürülebilir büyüme ve yenilikçilik ihtiyacını karşılamak üzere atılması gereken adımlar oldu. 
Tarımın bir ülkenin temelini teşkil ettiğini belirten Japon Tarım Bakanı Yoshikawa, G20 Ülkelerinin tarımda karşılaşıla gelen zorlukların aşılması için gerekli adımları atma yönündeki ortak arzusu ve hedefine hizmet etmesi dileği ile G20 Niigata Tarım Bakanları Zirvesini başlattı. 

Dünya basınından Tarım Bakanlarına büyük ilgi 
Ana oturum sonrasında G20 Tarım Bakanları, Niigata Kongre Merkezi’nde aile fotoğrafı çektirdi. Dünya Basının yoğun ilgi gösterdiği çekimde renkli görüntülere sahne oldu. Gazetecilerin çekim esnasındaki yoğun ilgileri, Tarım Bakanları ve katılımcılar arasında gülüşmelere neden oldu. 
Japonya Tarım, Orman ve Balıkçılık Bakanı Yoshikawa, zirveye katılan misafirlerine eşlik ederek, geliştirmiş oldukları otonom traktörleri tanıtımını gerçekleştirdi. Tanıtımda Tarım ve Orman Bakanı Dr.Bekir Pakdemirli, Almanya Federal Gıda ve Tarım Bakanı Julia Klöckner ile Uluslar arası Tarımsal Kalkınma Fonu (İFAD) Başkan Yardımcısı Charlotte Sofia Elisabeth Salford sergilenen traktörlere binerek, basının ilgi odağı oldular. 
Tanıtımın ardından Tarım Bakanları, zirve kapsamında yerel ürünlere yer verilerek gerçekleştirilen sergi alanını gezdiler. 
(EK-ÖK-Y) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here