HALK ARASINDA ORMAN ÇİLEĞİ OLARAK BİLİNEN, DAHA ÇOK REÇEL VE MARMELADI YAPILAN ORGANİK DAĞ ÇİLEĞİNİN KİLOSU ORDU'NUN FATSA İLÇESİNDE 80 TL'DEN SATILIYOR. (AHMET ALTAY/ORDU-İHA)

FACEBOOK’TAN BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Ahmet Altay 
ORDU (İHA) – Halk arasında orman çileği olarak bilinen, daha çok reçel ve marmeladı yapılan organik dağ çileğinin kilosu Ordu’nun Fatsa ilçesinde 80 TL’den satılıyor. 
Bölgede doğal yetişen ve adeta şifa kaynağı olan dağ çileklerini toplayan erkek ve kadınlar, kışlık reçellerini hazırlarken fazlalığını ise yol kenarlarında kurdukları minik tezgâhlarda vatandaşlara ve özel müşterilerine satıyorlar. 
Çilekleri dağa giderek özenle topladıklarını ifade eden Hasan Sertlik, “Dağlarda ve fındık bahçelerinde yetişen, kokusuyla olduğu kadar lezzetiyle de insanların damağına hitap eden organik dağ çileğini kendimiz reçel yapmak için topladık. Fazlasını ise kilosunu 80 TL’den satışa sunuyoruz. Yöre halkı ve yabancıların dağ çileklerine büyük ilgisi var. Tezgâha indiğinde çilekler kısa zamanda bitiyor. Bir günde ancak 1-2 kilogram civarında çilek toplayabiliyoruz. Bahçede ot altlarında olan çilek el yardımıyla aranarak bulunuyor ve bu çileğin taliplisi de çok. Bu aylarda toplanan çileği alanlar genellikle reçel yapımında kullanıyor” dedi. 
(AA-SLH-E) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here