NİLÜFER BELEDİYESİ'NİN, "KIRSAL KALKINMA İÇİN YENİLİKÇİ YAKLAŞIMLAR" İSİMLİ "AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE VE AB ARASINDA ŞEHİR EŞLEŞTİRME PROGRAMI" PROJESİ, HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI MERKEZİ FİNANS VE İHALE BİRLİĞİ TARAFINDAN FONLANARAK YÜRÜTÜLMEYE BAŞLANDI. PROJENİN İLK ETKİNLİĞİ YUNANİSTAN VE LİTVANYA HEYETLERİNİN KATILIMIYLA NİLÜFER'DE YAPILACAK. (İHA/BURSA-İHA)

BURSA (İHA) – Nilüfer Belediyesi’nin, “kırsal kalkınma için yenilikçi yaklaşımlar” isimli “Avrupa Birliği Türkiye ve AB Arasında Şehir Eşleştirme Programı” projesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birliği tarafından fonlanarak yürütülmeye başlandı. Projenin ilk etkinliği Yunanistan ve Litvanya heyetlerinin katılımıyla Nilüfer’de yapılacak. 
Nilüfer Belediyesi koordinatörlüğünde, Yunanistan’ın Sakız Belediyesi ve Yunanistan’dan Mesta Kültür Derneği ile Litvanya Trakai Belediyesi ortaklığında başvurusu yapılan ‘kırsal kalkınma için yenilikçi yaklaşımlar (Innovation for Rural Development – IRD)’ isimli “Avrupa Birliği Türkiye ve AB Arasında Şehir Eşleştirme Programı” projesine, Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birliği hibe verdi. Hibe alan proje Nilüfer Belediyesi tarafından yürütülmeye başlandı. 
Nilüfer Belediyesi Nilüfer İnovasyon Merkezi ile Nilüfer Belediyesi Tarih ve Turizm Bürosu iş birliğinde koordine edilen “kırsal kalkınma için yenilikçi yaklaşımlar” projesinin ilk etkinliği Yunanistan ve Litvanya heyetlerinin katılımıyla 10-14 Haziran 2019 tarihleri arasında Nilüfer’de gerçekleştirilecek. Etkinlik süresince yerel yönetimlerde kurumsal inovasyon sistemi kurulması konusunda eğitim alacak olan yabancı ortaklar, ardından Misi ve Gölyazı’da düzenlenecek yerel etkinliklerde kendi ülkelerinden kırsal turizm, kültürel ve doğal mirasın korunması konusunda iyi örneklerini paylaşacaklar. 
Projenin tanıtımı amacıyla basın açıklaması yapan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, “Proje ile Sakız ve Trakai Belediyeleri bünyesinde bizim iyi örneğimiz baz alınarak inovasyon merkezleri kurulması hedeflenmektedir. Biz de onlardan kırsal turizm konusunda iyi örnekleri alarak bir kırsal turizm üssü kurmayı ve kentimizin gelişimine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Böylece karşılıklı olarak birbirimizin tecrübelerinden faydalanacağımız bu proje ile yeni iş birlikleri, yeni dostluklar ve sağlam projeler geliştireceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu. 
2019 yılının sonuna kadar sürecek olan proje kapsamında Nilüfer Belediyesi bünyesinde bir Kırsal Turizm Üssü, Sakız ve Trakai Belediyelerinde de inovasyon merkezlerinin kurulacağını belirten Turgay Erdem, ayrıca üç ülke arasında karşılıklı ziyaretler, eğitimler ve çalıştaylar düzenleneceğini söyledi. Erdem, “Projeye ait bir web sitesi kurulması, hem uluslararası hem de yerel faaliyetler yürütülmesi hedefleniyor. Proje kapsamında kurulan iş birliğinin proje sonrasında da geliştirilerek yürütülmesi amaçlanıyor” dedi. 
(AF-Y) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here