Yaz ayı kapımıza gelip dayandı. Akşam saatlerinde açık havada elinize bir fincan alıp iki kelam edeceğiniz bir dosta ihtiyacı epey arttı bu mevsimde insanoğlunun… Sabahları kuşların sesleri duyulurken uyanır olduk şimdilerde…Nede güzeldir yaz ayı. Bir fincan kahve, avuçlarınızın arasında sevdiğiniz bir kitabın en masum okunacağını bilme hali.

Sizi ‘Kadın Krallığı’ kitabı ile tanıştırmak istiyorum. Dünya üzerindeki son anaerkil toplum yapısına sahip Mosuolarla. Himalayalar’ın eteklerinde, Çin’in Tibet sınırında Sichuan ile Yunnan eyaletleri arasında Lugu Gölü’nün bulunduğu alanda yaşamaktalar.

Kadın Krallığı kitabını okurken yaşadığımız toplumun tam tersi bir durumu okuyacak farklı ufuklara yelken açacaksınız. Kitabın içeriğine gelince evin reisi kadın. Yasal olarak kadınlar her türlü avantaja sahipler. Soyadı vermek, miras almak gibi haklar kadına ait. Ekonominin bekçileri onlar. Erkekler ne yaşadıkları evin nede bölgedeki herhangi bir malın sahibi olamıyorlar. Sadece kadınlar için çalışıyorlar.

Kadın Krallığı’nı okurken etnik giyim tarzları, yaşam biçimi ile bilmediğiniz bir yaşam tarzına yolculuk edecek, farklı coğrafyada yaşayan bu topluluk hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Sanata, edebiyata ve insana dair görüşmek dileğiyle…

*Nemesis Kitap Kadın Krallığı- Rıcardo Coler

İLKNUR ARTUĞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here