epa07633563 (L-R) Prime Minister Saint Vincent and the Grenadines Ralph Gonsalves, Niger Foreign Minister Kalla Ankourao, Estonian President Kersti Kaljulaid, Tunisian Foreign Minister Khemaies Jhinaoui and Vietnamese Deputy Minister of Foreign Affairs Le Hoai Trung pose for a photo in the Security Council after they we're voted in by the United Nations General Assembly on the election of five non-permanent members of the Security Council at the United Nations headquarters in New York, USA, 07 June 2019. EPA-EFE/JASON SZENES

– BMGK’nın yeni geçici üyeleri seçildi 

NEW YORK (İHA) – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde 2020-2021 dönemi için geçici üyeliğe Estonya, Tunus, Nijerya, Vietnam ve Saint Vincent ve Grenadinler seçildi. 
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde 2020-2021 dönemi için görev yapacak 5 geçici üye seçildi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) 2020-2021 döneminde geçici ye olarak Estonya, Nijerya, Tunus, Vietnam ve Saint Vincent ve Grenadinler seçildi. 
Yapılan oylama neticesinde Estonya ve Saint Vincent ve Grenadinler tarihinde ilk defa BMGK Geçici üyesi oldu. 
Seçilen 5 ülke BMGK’de Kuveyt, Peru, Polonya, Fildişi Sahili ve Ekvator Ginesi’nin yerini alacak. 
BMGK’yi daimi üyeler İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve ABD ile birlikte 10’u da iki yıllığına seçilen üyeler olmak üzere 15 ülke oluşturuyor. Güvenlik Konseyi’nin yetkileri arasında barışı koruma operasyonlarının başlatılması ve uluslararası yaptırımların uygulanmasının yanı sıra askeri harekat kararlarının alınması bulunuyor. 
(MOŞ-AŞ-D) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here