TÜRKİYE'NİN TAHIL AMBARLARINDAN BİRİ OLAN ESKİŞEHİR' DE BAŞLAYAN HUBUBAT HASADI İLE BİRLİKTE DANE KAYBININ ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN BİÇERDÖVER KONTROLLERİNİN ÖNEMİNE İŞARET EDEN İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRÜMÜZ DR. EMİNE SEVER : "BİÇERDÖVER KONTROLLERİ BAŞLADI. DANE KAYBINDA YÜZDE 2 OLAN ORANI İLİMİZDE YÜZDE 1 SEVİYELERİNE DÜŞÜRMEYİ HEDEFLİYORUZ" DEDİ. (İHA/ESKİŞEHİR-İHA) İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine Sever, Türkiye'nin tahıl ambarlarından biri olan Eskişehir' de başlayan hububat hasadı ile birlikte dane kaybının önüne geçmek için biçerdöver kontrollerinin önemine işaret ederek, "Biçerdöver kontrolleri başladı. Dane kaybında yüzde 2 olan oranı ilimizde yüzde 1 seviyelerine düşürmeyi hedefliyoruz" dedi.

– 540 bin ton hububat ürününün toprakta kalmasının önüne geçebilecek 
– Hasatla birlikte biçerdöver kontrolleri de başladı 
– Eskişehir’de biçerdöver kaynaklı dane kaybı yüzde 2 oranında 
– İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine Sever; 
– “Ekonomik ömrünü yitirmiş, elek hatası veren biçerdöverler sebebi ile dane kaybı yaşanıyor” 
– “Yüzde 2’lik dane kaybının yüzde 1 seviyelerine geriletilmesiyle 220 bin ton buğdayı ekonomimize kazandırmış olacağız” 

(Fotoğraflı) 

ESKİŞEHİR (İHA) – İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine Sever, Türkiye’nin tahıl ambarlarından biri olan Eskişehir’ de başlayan hububat hasadı ile birlikte dane kaybının önüne geçmek için biçerdöver kontrollerinin önemine işaret ederek, “Biçerdöver kontrolleri başladı. Dane kaybında yüzde 2 olan oranı ilimizde yüzde 1 seviyelerine düşürmeyi hedefliyoruz” dedi. 
Temmuz ayının gelmesiyle birlikte Türkiye’nin önde gelen hububat ekim alanlarından birisi olan Eskişehir’in hasada başladığını bildiren İl Müdürü Dr. Emine Sever “Üreticilerimiz uzun bir tarım takvimini geride bırakarak emeklerinin, alın terlerinin karşılığını alma arifesinde. İl Müdürlüğü olarak Eskişehir’de kayıtlı 750 civarı biçerdöverin teknik kontrollerini yaparak biçerdöverlerin dane kaybı oranını düşük seviyelerde tutmayı hedefliyoruz. İl ve ilçe müdürlüklerindeki ekiplerimizle gerek Eskişehir’e kayıtlı gerekse dışarıdan gelen biçerdöverlerin teknik kontrollerini süratle yapacağız. Geçen yıl yaptığımız 600’e yakın kontrolde dane kaybı seviyesini yüzde 1,2 oranlarına kadar düşürmeyi başardık. Bu yıl bu kayıp oranını daha da geriye düşürmeyi istiyoruz” şeklinde konuştu. 
Dane kaybına karşı mücadele 
Bakanlık verilerine göre biçerdöver kaynaklı dane kaybının yüzde 2 civarında olduğu bilgisini veren İl Müdürü Sever şu bilgileri verdi: 
“Türkiye’nin yıllık buğday üretimini 20-22 milyon ton olarak ele alırsak, ekonomik ömrünü yitirmiş, elek hatası veren biçerdöverlerden kaynaklanan yüzde 2’lik kaybı yüzde 1 seviyelerine geriletilmesiyle 220 bin ton buğdayı ekonomimize kazandırmış olacağız. Hesabın içerisine biçerdöverlerle harmanı yapılan, arpa, yulaf, dane mısır, ayçiçeği gibi ürünleri koyduğumuzda fatura ikiye katlanmakta. Kısacası yapılan bu kontrollerle Türkiye genelinde üreticimizin 540 bin ton ürününün toprakta kalmasının önüne geçebileceğiz.” 
(İHA-Y) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here