MEŞHUR 'MİSKET ELMASI'NIN 2 BİN YILDIR YETİŞTİRİLDİĞİNİN ARKEOLOJİK KAZILARLA BELGELENDİĞİ AMASYA'DA COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ DE YAPILAN BU ÜRÜN İÇİN ÖZEL GEN BAHÇESİ HAZIRLANDI. (MURAT ÇELİK/AMASYA-İHA) Meşhur 'misket elması'nın 2 bin yıldır yetiştirildiğinin arkeolojik kazılarla belgelendiği Amasya'da coğrafi işaret tescili de yapılan bu ürün için özel gen bahçesi hazırlandı.

– 2 bin yıllık ‘Amasya misket elması’na özel gen bahçesi 

AMASYA (İHA) – Meşhur ‘misket elması’nın 2 bin yıldır yetiştirildiğinin arkeolojik kazılarla belgelendiği Amasya’da coğrafi işaret tescili de yapılan bu ürün için özel gen bahçesi hazırlandı. 
Vali Dr. Osman Varol’un talimatları ile Amasya Valiliği’nin himayesinde uygulanan ‘Tarım Şehr-i Amasya’ başlıklı Tarım ve Kırsal Kalkınma Eylem Planı kapsamında Gökhöyük Tarım İşletmesi’ndeki yaklaşık 15 dönümlük alanda ‘Amasya Misket Elması Gen Bahçesi Uygulama Alanı’ oluşturuldu. 
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Varol, alana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından eylül ayından itibaren orijinal Amasya misket elması fidanlarının dikiminin yapılacağını belirtti. 
‘En orijinal misket elmasından örnek bir bahçe’ oluşturmak istediklerini vurgulayan Vali Varol, “Bu bahçede hem yeni üretimler yapmak hem de çiftçilerimize bir takım uygulamaların verimi nasıl etkileyeceğiyle ilgili örnek uygulamalar göstermeyi amaçlıyoruz” diye konuştu. 
Vali Varol’un incelemelerine, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, İl Tarım ve Orman Müdürü Zekeriya Şeker, Gökhöyük Tarım İşletmesi Müdürü Hüseyin Yılmaz ile protokol üyeleri de katıldı. 
(MÇ-SLH-E) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here