Tarih…

Televizyon ekranlarından kurgular katılarak bize anlatılan tarih…

Oysa nede kıymetlidir değil mi bir halkın tarihini okuması ve araştırması. Ülkemizde uzunca sabır gerektiren bu akademik çalışmalara gönül vermiş öyle güzel insanlarımız var ki. Gecenin karanlığında bizler mışıl mışıl yataklarımızda uyurken onlar çalışırlar, yazarlar, değerlendirme yaparlar.

Emek kavramı bilen bir toplumda yaşamak nede güzeldir. Tuğla kalınlığında kitaplar okurken kendini bu topluma borçlu hisseden o güzel araştırmacılar bizler için çalışırlar oysa ki… Anladık mı tam onları? Kitaplarını okuyup öğrendik mi? Hiç de geç değil. Zaman; kazanılmaya değer eylemlerin yapılabilmesi için kullanılabilirliği olan tek gerçekliktir.

Sizlere hocaların hocası olan Sevgili Halil İnalcık’tan bahsetmek istiyorum. Halil İnalcık 1916’da İstanbul’da doğdu. Ankara Üniversitesi DTCF’nin ilk öğrencilerinden oldu. Okuduğu bu okulda öğretim üyesi oldu. 1972’de Chicago Üniversitesi Tarih Bölümü’ne Osmanlı tarihi konusunda dersler vermek üzere davet edildi. Bilkent Üniversitesi’nden davet alıncaya dek görevini Chicago Üniversitesi’nde sürdürdü. Arşivini Bilkent Üniversitesi’ne bağışladı. 25 Temmuz 2016 tarihinde 100 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Sanata, edebiyata ve insana dair görüşmek dileğiyle…

*Kronik Kitap- Halil İnalcık Osmanlı Tarihinde Efsaneler ve Gerçekler