Sevgili Yazar Gülsen Çakmak Türkiye de Sivas Bileşenleri tarafından ilk olarak düzenlenen, halk oylamasıyla belirlenen Sivas En’leri Edebiyat Ödülüne layık görülmüştür. Gülsen Hanımla kıymetli bir röportaj gerçekleştirdik.

1-Kendinizi bizlere tanıtır mısınız?
Sivas Koyulhisar doğumluyum. Doğumundan üç yıl sonra babamın işi gereği önce Afyon’a daha sonra İstanbul’a ailemle göç ettim. Afyon da lise ikiye kadar okudum, son sınıfımı ise İstanbul da tamamlayıp mezun oldum.
Yüksek öğretimimi İşletme bölümü üzerine tamamladım. Özel sektörde finans ve muhasebe alanında çalışmaktayım. Araştırma- inceleme yapma, farklı konular üzerine şiirler yazma, yazdığım şiirleri seslendirme en büyük tutkum. ‘Sanat benim vazgeçilmezimdir.’ Yan flüt çalıyor, bol bol kitap okuyor ve yazıyorum. Evli bir çocuk annesiyim.

2-İlk ne zaman yazmaya başladınız ve ne zaman ‘Benim bir kitabım olmalı’ dediniz?
İlk şiirimi ortaokul yıllarımda yazmaya başladım. 2001 yılında kitap yazma kararı aldım. Şiirlerimi yazma, ruhumu besleme adına Anadolu’ya her gidişimde insanların acılarını, sancılarını, yaşanmışlıklarını dinledim. ‘Her insan bir Anadolu’dur.’ Uzunca inceleme ve araştırma sürecim gerçekleşti. Bu sürede çalışmalarım devam etti. 2019 mayıs ayında ‘Yüreğimin Kaleminden’ şiir kitabımı değerli okuyucularımla buluşturdum.

3-Yüreğimin Kaleminden adlı şiir kitabınız çıktı. Kitabınızla ilgili ne söylersiniz?
Kitap insanın evladı gibidir. Bir kadın gözüyle dile getirirsem; nasıl ki bir bebeği Dünya’ya getirmek büyük bir emek, sabır, özveri ve mücadele gerektirirse kitap yazma süreci de aynıdır. Sonunda Dünya’nın en güzel varlığına sahip olursunuz. Kitabıma kavuştuğum an da böyle hissettim.

4-Yüreğimin Kalemi şiir kitabınızı okurlar neden okumalılar?
Kitabımda, duyguların en doğal halinin şiire dönüşümünü bulacaklar. Ayrılığı, hasreti, özlemi, aşkı, gurbeti… Şiirlerimin her satırında farklı bir duyguyla karşılaşılacaklar. Satırları okurken, edebiyatın çatısında buluşacağımız eserimde bir yuvada buluşuyor gibi olacağız.

5-Kitabınızın adına nasıl karar verdiniz?
İnsanlığın yaşamış olduğu yaşanmışlıkları düşündüğümüzde yürekten yaşayan insanların hayattaki duruşlarının gerçekçi bir bakış açısına sahip olduğuna inanıyorum. Yüreğimin en derinliklerinde hissettiğim duygularımı kaleme aldığımdan dolayı kitabımın adının ‘Yüreğimin Kaleminden’ olmasını uygun gördüm. Kitabım okuyucular tarafından çok hissedilip, severek okundu.

6-Kitabınızda Anadolu topraklarını işlemişsiniz. Bununla ilgili ne söylemek istersiniz?
Bende Anadolu topraklarında doğdum. Hepimiz farklı coğrafyalardan geldik, büyük metropollere. Biliyorum ki; hepimizin gönlünde Anadolu hasreti hiç bitmemekte. Memleket denildiğinde içimize dolan o hüzün hep aynı. Bunu çok iyi gözlemlediğim ve bildiğim için Anadolu’nun, gurbetin, hasretin sesi olmak istedim.

7-Yeni çalışmalarınız var mı? Yeni kitabınız okuyucusuyla ne zaman buluşacak?
Şiir kitabımla okuyucularıma merhaba derken; aslında çalışmalarıma hiç ara vermeden devam ediyordum. Uzun zamandan bu yana üzerinde çalıştığım bir romanım var. Romanımı yazma sürecim de geçmişte heybemde biriktirdiklerimi kıymetli okuyucularımla buluşturup, hayatın ortak paydasında buluşmak için gün sayıyorum.
Şiir çalışmalarımda devam ediyor. En kısa sürede yeni bir şiir kitabı ve romanımla okuyucularımla buluşacağım.

8-Son olarak bir yazar olarak kendinizi gelecekte nerede görmeyi arzuluyorsunuz?
‘İnanmak başarmanın yarısıdır.’ sözüyle yol aldım. Her daim inanarak, çalışarak ve büyük emekler vererek yoluma devam ediyorum. Biliyorum ki; çalışan, üreten insan kazanır. Gelecekte toplumun her türlü okuyucu kitlesine mal olmuş, toplumsal duyarlılığı yüksek ölümsüz eserler bırakmak istiyorum.

Yazarımıza edebiyat hayatında başarılar diliyor, kaleminin daim okuyucusunun bol olmasını diliyoruz.

Edebiyata, Sanata ve İnsana Dair Görüşmek Üzere…

İlknur ARTUĞ