Sevgili Yazar Gülsüm Ayışığı ile çok içten bir söyleşi gerçekleştirdik. Yazarların kitaplarını okumak kadar, hayat hikayelerini de okumanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Değerli Yazar Gülsüm Ayışığı’na bu değerli röportaj için çok teşekkür ederiz.
Keyifle Okumalar dileriz.

1-Kendinizi bizlere tanıtır mısınız?
Antalya doğumluyum. Otoriter bir ailenin üç çocuğundan biriyim. Annem astım hastasıydı. Antalya’nın hava şartlarından dolayı ailem İzmir’e göç etti. İlkokulu başarılıyla bitirdim. Çevremiz çok akıllı bir kız olduğumu aileme söyleseler de özel sebepten dolayı okuyamadım. Yılmadım. Araştırdım. Roman, gazete, hikaye ve ansiklopedi okuyarak kendimi yetiştirdim. Çağın gerektirdiği gibi hep eğittim kendimi. Hala İzmir’de yaşıyorum ve evli üç çocuk annesiyim.

2-İlk ne zaman yazmaya başladınız ve ne zaman ‘Benim bir kitabım olmalı’ dediniz?
Şu zamandır yazıyorum demiyorum; çünkü ben hep yazdım. Otoriter bir ailenin kızı olduğum için gizli gizli hep yazdım. Hiç unutmam Nazım Hikmet’in kitaplarını alıp kıyı köşe saklayıp okurdum. Nazım’ın şiirleriyle düşlerimi kanaviçe gibi işledim. Ansızın, amansız bir hastalığın pençesine düştüğümde tedavi süresinde çok vaktim oldu. Bu süreçte romanlarım ve okuyucularım bana tedavi oldu. O yüzden yazmak ve okumak benim vazgeçilmezim. 2009 senesinde başlayan hastalığımla kitaba dökülmeli dedim yazdıklarım.2012 yılında ilk kitabım ‘Yalın Ayaklar’ çıktı. Kendi hayatımdan alıntılar ekledim o kitabıma.

3-Sana Geç Kaldım adlı romanınızdan önce Aşka Yağmur Karıştı adlı romanınız çıktı. Bu kitabınızla ilgili ne söylersiniz?
‘Aşka Yağmur Karıştı’ kitabımda; sevgiyi, aşkı, mücadeleyi okurlarıma aktarmaya çalıştım. Hastalığımdan dolayı çok yorgundum; ama bir kitabı dünyaya getirmek tüm yorgunluğunu alıyor insanın. Aşka yağmur karıştı da o duyguyu yaşattı bana.

4-Peki Sana Geç Kaldım ve Aşka Yağmur Karıştı romanlarında okurlar ne bulacaklar, neden okumalılar?
Okurlar kitaplarımda gerçek hayatlardan alıntı, yaşanmışlıklarla karşılaşacaklar. İnsana dair duyguları empati kurarak okuyacaklar. Özlemin derinliğini, duyguların yoğun hissini ve aşkın karma halini okuyacaklar.

5-Kitabın isminin okuyucu üzerinde nasıl bir etki yarattığını düşünüyorsunuz?
K
itabın isminin okur üzerinde çok etkili olduğunu düşünüyorum. ‘Aşka Yağmur Karıştı’ kitabımın adı okuyucu üzerinde duygusal bir ruh hali oluştururken, ‘Sana Geç Kaldım’ kitabımın adı da okuyucuda merak duygusu uyandırdı.

6- Yeni çalışmalarınız var mı? Yeni kitabınız okuyucusuyla ne zaman buluşacak?
Çok güzel heyecanlar içindeyim. Torun sahibi olan bir yazar olarak çocuk edebiyatı üzerine çalışmalarım uzun zamandır devam ediyor. Çocuk edebiyatı çok dikkatli çalışılması gereken bir alan olduğunu düşünüyorum. Hazır basıma bekleyen dört tane masal kitabım var. Yazma sürecimin devam ettiği, okurlarımın merakla beklediği yetişkin romanımın çalışmaları devam ediyor.

7- Bir yazar olarak kendinizi gelecekte nerede görmeyi arzuluyorsunuz?
Her daim şunu düşünmüşümdür; ‘Seni sen yapan sen değil, seni sen yapan okuyuculardır.’ Okuyucu beni nereye uygun görürse ben orada olmak isterim.

8- Son olarak okurlarınıza mesajınızı duymak isteriz.
Bir bireyin kendi hayatında yeni bir pencere açması cesaret işidir. Bu süreçte karşılaşılan tüm engelleri sabırla üstesinden geleceklerini düşünüyorum. Hayat dikenli bir yoldur, insanoğlu da o yolun yolcusu. Azimlerini ve inançlarını kaybetmesinler. Yaşamın tüm zorluklarının karşısında psikolojik olarak rahatlamak için edebiyatın ruhani dünyasında kendilerini var edip okuyup, yazmalarını öneriyorum. Bu kıymetli söyleşi sizlere çok teşekkür ederim. Edebiyatla, sanatla, sevgiyle kalın.

İlknur ARTUĞ

(Yazarımız Gülsüm Ayışığı’nın İMZALI kitaplarını temin edip, okumak isterseniz yazarımızın sosyal medya hesabına mesaj bırakabilirsiniz. Aşka Yağmur Karıştı: 10 TL Sana Geç Kaldım: 10TL’dir. Ptt kargo ile gönderimi sağlanacaktır.)