Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği üye ülkeleri, koronavirüse karşı yaratıcı çözümler geliştirmek üzere Avrupa’daki sivil toplumu, yenilikçileri, partnerleri ve alıcıları buluşturacağı bir pan-Avrupa hackathon’u için katılım çağrısı başlattı. Hackathon 24, 25 ve 26 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek ve koronavirüs ile ilgili kısa vadeli çözümlere ihtiyaç duyulduğu şu problem kategorileri etrafında yapılanacak: sağlık ve yaşam, iş devamlılığı, uzaktan çalışma ve eğitim, sosyal ve siyasi uyum, dijital finans ve diğer problemler için bir açık kategori. Yaratıcı olmaktan çekinmeyin!

Avrupa Yenilik, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlik komiseri Mariya Gabriel şunları söyledi: “Bu pan-Avrupa hackathon’u Avrupa’nın kriz dönemlerinde nasıl bir araya gelebileceğinin bir örneği. Yenilikçi komünitemizin bu dayanışma gösterisi gerçekten ilham verici. En yetenekli beyinlerimiz koronavirüse karşı çözümler geliştirme ve vatandaşlarımıza destek olmak konusunda ellerinden gelenin en iyisini yapacaklar. Bu, Avrupa yenilikçiliğinin eyleme geçmiş hali.”

AB üye ülkelerinin tamamı ve AB’nin araştırma ve inovasyon projesi Horizon 2020 ile ilişkili olan Norveç, İsrail, İsviçre, ve Ukrayna hackathon’da yer alacak.  Türkiye’de ATÖLYECoronathon Türkiye ile birlikte #EUvsVirus hackathon’unun bir partneri ve “Ulusal Küratörü.” Kazanan çözümler; hastaneler gibi son kullanıcılarla bağlantıyı kolaylaştıracak ve yatırımcı, vakıf ve Avrupa Komisyonu’nun barındırdığı diğer fonlama fırsatlarına erişimi sağlayacak bir Avrupa İnovasyon Konseyi Platformu’na davet edilecek.

Ya sen? Hackleyebilir misin? EUvsVirus Hackathonu websitesinden şimdi kayıt ol ve çözümün bir parçası ol!

Daha fazla bilgi için:

EUvsVirus Hackathon websitesi

Koronavirüs Araştırma ve İnovasyon İnisiyatifleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here