Smiling happy young woman talking with male colleagues at shared workplace, worker laughing at funny joke, reading funny news, excited business success, employees having break, pause

Yurt dışında okumak isteyen çoğu öğrenci için şu an tam bir belirsizlik hakim ve bunun daha ne kadar süreceği konusunda net bir bilgiye sahip değiliz. Peki, bu durumda bir üniversiteye başvurmayı düşünen ya da başvurularını tamamlamış olan öğrenciler ne yapacak?

Tüm dünyayı saran koronavirüs salgını ile birlikte hükümetler seyahat kısıtlamalarına giderken, eğitime ara verilmesi ve yaşanan gelişmeler öğrencilerin daha önce deneyimlemedikleri bir durumla karşılaşmalarına neden oldu. Ancak yaşadığınız bu zorlukların geçici olduğunu bilmeli ve kaygılarınızı bir kenara bırakıp gelecek planlarınızı yapmaya devam etmelisiniz. Rehberimizde, bu süreçte kafanızda oluşabilecek bazı sorulara yanıt vermeye çalıştık.

1- Üniversiteleri araştırmaya devam etmeli miyim?

Kesinlikle evet. Her ne kadar üniversiteler, salgının yaygın olduğu çoğu ülkede kapılarını mevcut öğrencilere ve yurtdışından gelenlere kapatmış olsa da, eğitime devam etmek için hazırlıklara devam ediyor.

Yurt dışında başvurabileceğiniz üniversiteleri öğrenmek, bölümler, giriş koşulları ve fırsatlardan haberdar olmak için üniversitelerin ücretsiz broşürlerini indirin.

2- Seçtiğim üniversite başvurumu kabul edecek mi?

Yurt dışında çok sayıda üniversite, bugün öğretime ara verse de yabancı öğrencilerin başvurularını almayı sürdürüyor. Seçtiğiniz okulun, uluslararası kabul ofisleri kapalı olsa da online hizmete devam ediyorlar. Bu nedenle kendilerine e-posta ya da telefon yoluyla iletişime geçebilir, ertelenen başvuru tarihleri ve gereklilikler konusunda yardım alabilirsiniz.

3- Bu süreçte İngilizce yeterlilik için teste girebilir miyim?

Pandemi nedeniyle okulların kapanması, IELTS ya da TOEFL gibi İngilizce yeterlilik testleri yapan kurumlarında, hem öğrencilerin hem de personellerinin sağlığı için sınavlara ara vermesine neden oldu. Ancak yakın bir zamanda her iki test için de evinizden çıkmadan online olarak ulaşabileceğiniz alternatifler sunuldu. Bu uygulamanın test merkezleri açılana kadar aktif olacağını ve her üniversitenin bu sonuçları kabul etmediğini de belirtelim.

4- Başvuru tarihleri değişti mi?

Aniden gelişen ve çoğu ülke ile üniversitenin hazırlıksız olduğu koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen eğitim, pek tabii başvuru tarihlerinde de belirsizlik ve ertelemelere yol açtı. Bu nedenle doğru bilgiye şu süreçte, ancak seçtiğiniz üniversiteden öğrenebileceğinizi belirtelim.

5- Bir üniversiteden kabul alırsam, seyahat etme iznim olacak mı?

Şu anda en belirsiz konulardan biri de seyahat kısıtlamaları ile ilgili. Zira küresel çapta yaşanan seyahat engelinin ne zaman kalkacağı ya da hangi ülkelerin kapılarını hava ulaşımına açacağı da bilinmiyor. Bu yüzden eğitim almak istediğiniz ülke Kanada, Avustralya, İngiltere gibi ülkelerse, hükümetlerin covid-19 bildirimlerini sürekli olarak güncellediği resmi web sitelerine sık sık göz atabilirsiniz.

Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere’nin de içinde olduğu Birleşik Krallık ve İrlanda’da üniversite başvuruları hakkında merak ettiklerinizi yurtdışı eğitim danışmanlarımıza sormak için form doldurun, uzmanlarımız size ulaşsın.

6- Başvurum kabul edildi, erteleyebilir miyim?

Yurt dışında üniversiteler, öğrencileri mağdur etmemek ve eğitime devam etmek adına çoktan online eğitime geçti ya da bir çoğu hazırlıklara devam ediyor. Bu süreçte öngörülen önümüzdeki sonbahar döneminde başlayacak öğrenciler için online eğitim olabilir ve devamında geleneksel eğitime geçilebilir. Bazı üniversiteler, ertelemeleri kabul etmeye başladı, ancak bu konu ile ilgili ayrıntıları üniversitenize danışmanızı öneririz.

7- Üniversiteler ve yurt dışı eğitim hakkında güncel bilgileri nereden bulabilirim?

Hangi ülkede eğitime ne zaman başlanacağı ya da seyahat engelinin ne zaman kalkacağı gibi konular hakkında belirsizlik, koronavirüsün yayılımına bağlı olarak devam ediyor. Bu açıdan en doğru bilgiyi alacağınız yer yine de seçtiğiniz ülkenin ve üniversitelerin resmi web kanalları olacaktır.

Kaynak: Hotcourses Turkey

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here