Türkiye’deki sağlık uzmanlarının çevre ve iklim politika alanında güçlendirilmesi kapsamında  Çevre, İklim ve Sağlık için İşbirliği Projesi (ÇİSİP) başladı.

HEAL-Sağlık ve Çevre Birliği, HASUDER (Halk Sağlığı Uzmanları Derneği) ve Kocaeli Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı, Türkiye’de çevre sağlığı alanında çalışan tüm aktörleri buluşturmayı amaçlayan Çevre, İklim ve Sağlık için İşbirliği Projesini (ÇİSİP) başlatıyor.

Avrupa Birliği Delegasyonu Sivil Toplum Bölümü’nün kontrat makamı olduğu proje 1 Nisan 2020 tarihinde başlamış olup, 31 Mart 2023 tarihinde sonlanacaktır. Bir dizi etkinliğin gerçekleşeceği projede;

  • Tüm sağlık uzmanlarının katılımına açık, çevre ve iklim değişikliği üzerine çalışan ve işbirliğine dayanan bir platformun kurulması,
  • Halk sağlığının korunması temelli bir yaklaşımla iklim değişikliği ve çevre alanında çevrimiçi eğitimler, tıp öğrencilerine yönelik gezici eğitim seminerleri ve yüz yüze kurslar düzenlenmesi,
  • Türkiye’nin sağlık uzmanlarıyla, Avrupa’daki meslek örgütleri, sivil toplum ve düşünce kurumları arasında diyalog kurulması,
  • Çevre, iklim değişikliği ve sağlık konularında sağlık uzmanlarına yönelik içerik, bilgi notu ve eğitim metaryali üretilmesi hedefleniyor.

Bu kapsamda, 16 Haziran 2020 Salı günü saat 18.00 – 20.00 arası “Tek Sağlık Bakış Açısıyla İklim Değişikliği ve COVID-19 Pandemisi” webinarı düzenlenecektir.

İklim Değişikliği, Biyoçeşitlilik ve Yaban Hayvan Hayatı ve Pandemi ilişkisi üzerine odaklanılacak etkinliği Profesör Doktor Çiğdem Çağlayan modere edecektir.

Profesör Doktor Selim Badur, Profesör Doktor Doğanay Tolunay ve Veteriner Doktor Ahmet Emre Kütükçü COVID – 19 pandemisinin iklim, biyoçeşitlilik ve yaban hayvan hayatı üzerindeki etkilerini yorumlayacaklardır.

Kayıt için tıklayın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here