Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile birlikte başta eğitim olmak üzere çok sayıda sektör durma noktasına gelmiştir.

Eğitim kurumları online dersler ve sınavlara başlarken çoğu işletme de evden çalışmaya yönelmiştir.

Peki, bu süreçte evde olanlar için online platformlar neler sunuyor? Çoğu öğrenci için eğitime ara verilmesi, staj ve gönüllülük projelerinin de aksamasına neden oldu.

Ancak gelişen teknoloji ve dijital fırsatlar sayesinde koronavirüs öncesinden belki de daha çok zaman ve imkana sahip olduğumuz bir dönemle karşı karşıyayız.

Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere’nin de içinde olduğu Birleşik Krallık ve İrlanda’da eğitim hakkında merak ettiklerinizi yurt dışı eğitim danışmanlarımıza sormak için form doldurun, uzmanlarımız size ulaşsın.

Online gönüllülük nedir?

Son yıllarda öğrenciler için gönüllü çalışmalar ve faaliyetler, mezuniyetten sonra bir iş bulmanın en önemli kriterlerinden biri olarak görülmeye başladı.

Üstelik sosyal olarak yürütülen, karşılık beklemeksizin yapılan bu faydalı faaliyetler sayesinde ömür boyu size yararlı olacak zengin beceriler kazanıyorsunuz.

Problem çözme, takım çalışmasına uyum, etkili iletişim ve zaman yönetimi bunlardan sadece birkaçı.

Pandemi ile birlikte gönüllülük projesi sağlayan çok sayıda resmi ve özel kuruluş, yenilikçi çözümler üretmek ve geliştirmek için çalışmalara başlarken, online gönüllülük araştırmaları yapabileceğiniz dijital platformlar da artmaya başladı.

Peki, online gönüllülük projeleri nasıl bulunur?

Aslında sorumuzun yanıtı çok basit: internet üzerinden. Bugün aralarında dünyanın en kapsamlı uluslararası örgütü Birleşmiş Milletler ve en güçlü insani yardım örgütü Kızıl Haç’ın da olduğu çok sayıda kuruluş, günde birkaç saatinizi ayırarak gönüllülük yapabileceğiniz dijital yardımlara ihtiyaç duyuyor.

Üstelik bu programlar sayesinde hem yeni beceriler kazanacak hem de CV’nizi güçlendirebileceksiniz.

Bugün, dünyanın dört bir yanından gönüllüleri yüzlerce kar amacı gütmeyen kuruluşla buluşturan web siteleri mevcut.

Yaşadığınız ülke ya da evinizden çıkmadan, eğitim aldığınız konu ya da ilgi alanınıza uygun projelere katılabilirsiniz. En iyilerini sizin için bir araya getirdik.

  • United Nations Volunteers: Covid-19 süresince online gönüllük programları sunan en kapsamlı kuruluşlardan biri olan Birleşmiş Milletler, resmi web sitesi üzerinden araştırma, yazma, sanat ve tasarım başlıkları altında online çalışabilecek tüm dünyadan gönüllülere fırsatlar sunuyor.
  • Smithsonian Digital Volunteers: Dünyanın en büyük müze, eğitim ve araştırma kompleksi olan Smithsonian kurumu, binlerce online gönüllü için kapılarını açtı. Eğer siz de küresel çapta bir kuruluşla çalışma deneyimi yaşamak istiyorsanız, dijital ortamda kurumun koleksiyonlarını daha erişilebilir hale getirmek için tarihi belgeleri kopyalayabilir ya da araştırmalarıyla ilgili Wikipedia makalelerini düzenleyebilirsiniz.
  • Project Gutenberg: 1971 yılında dünyanın en büyük dijital kütüphanesini oluşturmak amacıyla başlatılan Project Gutenberg, bugün 59 bin ücretsiz e-kitap, sesli kitap ve DVD gibi zengin bir kaynağa sahiptir. Siz de uygun materyaller bağışlayarak, kitapları dijital forma dönüştürerek ya da başkalarının çalışmalarını düzelterek gönüllü olarak çalışabilirsiniz.
  • Amnesty Decoders: Uluslararası Af Örgütü Amnesty International tarafından işletilen bu dijital gönüllü ağı ile küresel insan hakları ihlallerine yönelik araştırmalar yapabilirsiniz. Telefon ya da bilgisayarınızla dünyanın dört bir yanındaki aktif gönüllülere yardımcı olabilir, resimler ve bilgilerin paylaşımında yardımcı olabilirsiniz.
  • Catchafire: Sadece online gönüllülük projeleri bulabileceğiniz bir arama platformu olan Catchafire, kendinizi geliştirebileceğiniz ve bunları özgeçmişinizde paylaşabileceğiniz harika imkanlar sunar. Fotoğrafları düzenlemek, sosyal medya görselleri ya da infografikler hazırlamak ve çeviriler yapmak için her gün güncellenen işler için siteye göz atabilirsiniz.

Kaynak: Hotcourses Turkey

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here