Almanya, yurt dışı eğitim almak isteyen öğrenciler için tam bir yüksek öğrenim cennetidir.

Diğer ülkelere göre dünya çapında uluslararası tanınırlılığa sahip birçok üniversite ve aralarında seçim yapabileceğiniz çok sayıda bölüm imkanı sunan Almanya, mezuniyetten sonra iş fırsatları olan ender ülkeler arasındadır.

Yazımızda zengin tarihi, bilim ve sanat alanlarındaki başarıları, canlı ve dinamik öğrenci şehirleri ile 300 binden fazla uluslararası öğrencinin eğitim aldığı Almanya’yı seçmeniz için nedenleri araştırdık.

  1. Düşük Öğrenim Ücreti

Dünya çapında çok sayıda ülkenin yüksek öğrenim ücretleri ile eğitim veren üniversitelere sahip olduğu günümüzde, Almanya’nın öğrenim ücreti talep etmemesi öğrenciler için mükemmel bir fırsattır.

Almanya, devlet üniversitelerine devam eden tüm uluslararası öğrenciler için ücretsiz eğitim sunar.

Sadece öğrenci katkı payı ve toplu taşıma gibi masraflar için her dönem, 350€ gibi bir ücret ödersiniz.

  1. Yüksek Kaliteli Üniversiteler

Aralarında Technical University of Munich, Ludwig-Maximilians-Universitat München ve Ruprecht-Karls-Universitat Heidelberg’in de olduğu çok sayıda Alman üniversitesi, bugün dünyanın en iyi okulları arasında ilk 100’de kendine yer bulur.

Öğrencilere, eğitimleri sırasında ve sonrasında akademik olarak gelişme, pratik deneyimler ve en önemlisi istihdam imkanları sunan Almanya üniversiteleri, tanınmış öğretim ve araştırma mükemmelliğine sahiptir.

  1. Avrupa’nın Geri Kalanını Gezme Fırsatı

Yurt dışı eğitim almanın en güzel yanlarından biri gittiğiniz ülkenin yanı sıra başka ülkeleri ve şehirleri de görme fırsatı sağlamasıdır.

Almanya’da okumak, bu açıdan size en iyi alternatiflere sahip olan bir deneyim sunar.

Zira Avrupa’nın en güzel şehirleri ve ülkeleri yanı başınızdadır ve sahip olduğunuz öğrenci vizenizle her birine rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.

Üniversitelerden gelen güncellemeleri ve uluslararası eğitim hakkındaki en son haberleri kaçırmayın! Bültenlerimize abone olun.

  1. Uygun Yaşam Maliyetleri

Almanya’daki uluslararası öğrenciler için yaşam maliyetleri, İngiltere ve Amerika gibi ülkelere oranla oldukça uygundur.

Üstelik bu ücretler, Berlin ya da Münih gibi popüler öğrenci şehirlerinde bile çok yüksek değildir.

Kira, yiyecek, internet, telefon gibi yaşam masraflarına ayda ortalama 700€-800€ civarında bir ücret ödersiniz.

  1. Uluslararası Öğrenciler İçin İş İmkanları

Almanya’da uluslararası öğrencilere, okurken haftada 20 saate kadar çalışma izni verilir.

Yapabileceğiniz barmenlik, garsonluk, bebek bakıcılığı gibi belli başlı işler olsa da çok sayıda imkan vardır ve muhtemelen kendinize uygun bir şeyler bulmanız yüksektir.

Mezuniyetten sonra ise Almanya, yaşamak isteyeceğiniz en iyi ülkelerden biri olacaktır.

Özellikle otomotiv, kimya, tekstil ve gıda sanayilerinde iş imkanları sunan Almanya’da, aralarında BMW, Siemens, Bayer, Audi, Nivea, Bosch gibi uluslararası şirketlerde çalışma imkanı bulabilirsiniz.

  1. Yeni Bir Dil Öğrenme Şansı

İngilizcenin küresel dil olarak kabul edildiği günümüzde, ikinci bir yabancı dil öğrenmek özgeçmişiniz için mükemmel bir artı olacaktır. Üstelik bunu yapmak, gelecekteki istihdam edilebilirliğinizi de arttıracaktır.

Avrupa kıtasında en çok konuşulan dil olan Almanca, öğrenerek küresel şirketlerde iş imkanları bulabilirsiniz.

  1. Kültür Çeşitliliğine Sahip Şehirler

Almanya’da eğitim almak istiyorsanız, Münih ve Berlin’in dünyanın en iyi öğrenci şehirleri arasında ilk beşte yer aldığını söylemekte fayda var.

Her bir şehir, kendine özgü bir kültür çeşitliliğine, tarihi ve mimari dokuya sahiptir.

Tasarım ve moda alanında eğitim almak için Berlin’i ya da ülkenin finans merkezi olan Münih’i tercih edebilirsiniz.

Kaynak: Hotcourses Turkey

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here