Çocuklarınızı birçok farklı tehlikeye karşı koruma için epey bir çaba harcıyorsunuz ama her gün internet üzerinden sayısız tehdide maruz kalıyorlar. Burada avcılar, rahatsız edici içerik, kimlik hırsızlığı girişimleri ve gerçek hayatta deneyimlemelerine izin vermeyeceğiniz diğer şeyler onları bekliyor.

Sarsıcı bir veri olarak şunu paylaşalım: Her 5 ABD’li gençten 1’i çevrimiçi olarak yabancılar tarafından kendilerine cinsel bir şekilde yaklaşıldığını söylüyor; sadece% 25’i bunu ebeveynlerine söylemiş.

Bir ebeveyn olarak bu korkunç bir veri.

Gençler, YouTube ve Reddit gibi web siteleri sayesinde neredeyse sonsuz bir içerik havuzuna erişebiliyorlar. Daha da kötüsü, İnternet, akıllı telefonların yükselişi ve sosyal medya kültürü, bu şeylere her yerden erişmemize izin veriyor. Ne düşünürseniz düşünün veya hakkında ne kadar bilgi sahibi olursanız olun, YouTube gibi platformlar çocukların büyüme şeklini değiştiriyor.

Bu her zaman kötü bir şey olmasa da çocuklar yeni bilgi kaynaklarına daha fazla erişebilir, bu kaynaklardan bazıları iyi, bazıları ise kötü olabilir. YouTube’da yararlı bilgiler bulmak kolaydır, ancak zararlı ve hatta kötü niyetli içeriğe rastlamak da öyle.

Çocuklarınızın Youtube’da izlediklerini nasıl kısıtlayabilirsiniz?

Bu sorunun cevabı basit değil. Neyse ki, YouTube ve İnternet erişimini kontrol etme konusunda ebeveynlerin kullanabileceği seçenekler var.

Ebeveynler için bir numaralı öncelik, çocuklarına kendi kendilerini çevrimiçinde korumayı ve sosyal medyayı güvenli bir şekilde kullanmayı öğretmek olmalıdır. Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun yaptığı her şeyi her zaman izleyemezsiniz; ayrıca ergenliğin ileri yaşlarındaki gençler biraz dijital gizlilik/mahremiyet isteyebilir (ve gerçekten buna ihtiyaç duyabilir). Bunun yerine, çocuklarınıza kendilerini çevrimiçi ortamda nasıl koruyacaklarını öğretirken güvenlikleri konusunda proaktif olmaya odaklanın.

Çocuklar İnternette Ne Yapıyor?

Pew Araştırma Merkezi 2015 yılında yaptığı bir çalışmaya göre gençlerin (13-19 yaş arası) % 92’si her gün çevrimiçi oluyor ve % 75’i bir akıllı telefona sahip. Avustralya’da yapılan bir araştırma da ise 8-11 yaşındakilerin % 95’inin son ay içerisinde İnternet’e eriştiğini buldu.

Gençlerin en çok eriştiği yerler YouTube, Facebook gibi websiteleri ve Roblox gibi çevrimiçi oyunlardı. E-posta ve hatta kısa mesajlaşma birçok genç kullanıcı için sosyal medya kullanımının gerisinde kaldı. Instagram, YouTube, Snapchat ve vb platformlar neredeyse sonsuz bir içerik kaynağı sağlıyor.

Çevrimiçindeki Yabancıların Tehdit Edici Varlığı

Instagram ve Twitter gibi siteler yalnızca yakın arkadaşlarınız ve aile üyelerinizle bağlantı kurmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda hiç tanımadığınız yabancılarla iletişim kanalları da yaratır. Facebook kullanıcılarının yaklaşık yarısı, daha önce hiç tanışmadıkları kişilerden gelen arkadaşlık isteklerini kabul ederken ve çoğu kullanıcıda sonu tatsızlıkla biten sosyal medya hikayelerine sohbet isteklerine aşinadır. Peki YouTube’un videoların çoğunda yorumlara izin verdiğini ve bu yorum bölümlerinin sahte profillerin arkasına saklanan saldırgan yetişkinler tarafından yayınlanan bağlantılar içerebileceğini biliyor muydunuz?

Ebeveyn Kontrol Sistemleri

Birçok modern cihaz, uygulama ve web tarayıcısı, çocukların belirli içeriklere erişimini kısıtlayan ebeveyn denetimleri sunmaktadir. Ancak anti-virüs yazılımlarının çoğunun zaten ebeveyn denetimleri içerdiğini biliyor muydunuz? Böylece tek kurulumla iki koruma katmanı sağlanıyor. Bazı popüler seçenekler sıralayacak olursak:

  • Bitdefender –  premium sürüm birçok özellikle birlikte gelir, ancak bazı özellikleri çok müdahaleci: Bu özellikler arasında bir web kamerası filtresi, etkinlik raporları, geçmiş ve uyarılar, sosyal medya ve cep telefonu izleme, IP izleme ve engelleme, SMS ve çağrı izleme, web sitesi ve uygulama engelleme ve konum izleme bulunur.
  • Norton – Bu çok bilinen program zaman, web, arama, sosyal medya ve konum denetimi, kişisel bilgilerin korunması, erişim talebi ve 10 cihaza kadar destek içerir.
  • Avast – Yukarıdaki programlara göre daha az müdahaleci.  Ebeveynler belirli web sitelerini ve anahtar kelimeleri engelleyebilir.

Çabuk bir aramayla, hangi anti-virüs programının ne gibi ebeveyn kontrolleri  içerdiğini bulunabilir, ancak deneyimlerimize göre, güvenli İnternet kullanımını sağlamanın en iyi yolu eğitim ve iletişimdir. 

Netflix gibi birçok platform, içeriği bir parola ile kısıtlayan kendi iç ebeveyn denetimlerine sahiptir. Netflix, yalnızca yetişkinlere yönelik programları engellemek için çocuk odaklı kullanıcı hesaplarını parola ile destekler. iPhone’ların ayar menülerinde de ebeveyn denetimleri vardır.

Bazı teknoloji meraklısı çocuklar, belirli yazılımları yükleyerek ebeveyn denetimlerini aşabilir.

Çocuklarınıza işletim sisteminizde yönetici seviyesinde olmayan kullanıcı hesaplarına erişim izni vererek bunu yapmalarını önleyin. Bu tip hesapların çoğu, yalnızca belirli hesapların yeni yazılım yüklemesine izin verir.

Son olarak, çocuklarınızı bazı akıllı tarama alışkanlıkları konusunda eğitmek, onların güvenliğini sağlamak uzun bir yol kat etmenizi gerektirir. Onlara şunları öğretmek istersiniz:

  • Telefon numaranız, e-postanız, adresiniz veya kişisel resimleriniz gibi kişisel bilgilerinizi asla çevrimiçi ortamlarda paylaşmayın.
  • Paylaşım yapmadan önce düşünün. İnternette söylediğiniz her şeye adınız iliştirilmiştir, bu nedenle bir öğretmenin, arkadaşınızın, aile üyenizin veya potansiyel bir işverenin görmesini istemeyeceğiniz hiçbir şeyi yayınlamayın.
  • Çevrimiçinde yapılanların gerçek hayatta sonuçları olabileceğini anlayın.
  • Facebook ve diğer çevrimiçi platformlardaki gizlilik/mahremiyet ayarlarını anlamak için kendinize zaman ayırın.
  • Parolalarınızı paylaşmayın
  • Ebeveyninizin izni olmadan çevrimiçinde tanıştığınız biriyle buluşmayın.

Bunlar sadece genel prensiplerdir. Çocuklarınızın en çok keyif aldıkları hizmetler ve platformların  özelleştirilmiş ebeveyn kontrolleri sunup sunmadıklarına bakmakta fayda vardır.

Facebook

Facebook hala en popüler sosyal medya platformlarından biridir, ancak daha genç kullanıcılar bu platformdan giderek uzaklaşıyor. Çocuğunuz olurya Facebook kullanıyorsa, bir profile sahip olmak çocuğunuzun okuldaki arkadaşlarına uyum sağlama becerisinde büyük rol oynar. Bu durumda, yalnızca olağan çevrimiçi tehlikeler değil, aynı zamanda çocuğunuzun paylaşacağı şeyler gelecekteki kariyerini etkileyebilecektir. Hem üniversitelere giriş departmanlarında görev yapanlar hem de işe alım sorumluları zamanında Facebook vb yerlerde yapılan paylaşımların başvurucunun şansına zarar verebileceğini belirtiyor.

Peki bunun video yayıncılığıyla ne ilgisi var? Facebook, Facebook Live adlı yeni bir video canlı yayın ürününü tanıttı. Bu ürün sayesinde kullanıcının arkadaş listesine yönelik yayın yapabiliyor. Bu yayınların kayıtları da paylaşılabilir. Yani kullanıcının yayınlamayı seçtiği herhangi bir şeyin ham, düzenlenmemiş görüntülerinin onunla bağlantısı olmayan kullanıcılarla paylaşılabilir hale geliyor. Ne yazık ki Facebook, bu videolardan bazıları yüzünden büyük eleştiri aldı. Özellikle de toplu tecavüz videoları ve Philando Castile cinayetiyle ilgili olanlar yüzünden…

YouTube

YouTube, kendisine olan erişim biçimlerini modernize etti. Artık bu popüler video paylaşım sitesi her yaştan insan tarafından kullanılıyor. Birçok ebeveyn çocuklarını eğlendirmek veya eğitmek için YouTube’a güveniyor. Çoğu kişi için bu işe yarasa da, YouTube’da çocuklara uygun gibi görünen pek çok rahatsız edici içerik de var.

YouTube’da her şey var: çocuk şovları, oyuncak incelemeleri, oyuncu yorumlarıyla iç içe geçmiş video oyunu görüntüleri (“Haydi Oynayalım” olarak bilinir) ve çok daha fazlası. YouTube’un içerik oluşturucuları, küçük çocuklara hitap eden içerikler sağlamak için fazlasıyla isteklidir. Örneğin resmi Peppa Pig YouTube hesabı, şovun bölümlerini ücretsiz olarak canlı yayınlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here